BIST1.083,83%-1.49
USD7.3702%0.43
EURO8,7269%0.59
ALTIN460,11%-0.20
Akit HaberSağlıkBilim insanları 1000 adet yiyeceği inceledi! Şaşırtan sonuç
Sağlık

Bilim insanları 1000 adet yiyeceği inceledi! Şaşırtan sonuç

Bilim insanları bütün beslenme ihtiyaçlarımızı aynı anda karşılayan bir besinin olmadığını söylüyor. Bununla birlikte yediklerimizin bazılarının diğerlerinden daha besleyici olduğu da bir gerçek.

10 Temmuz 2020 13:23

Sonuçları hakemli bilim dergisi PLoS ONE’da dergisinde yayımlanan bir araştırmada hangi yiyeceklerin daha besleyici olduğuna bakıldı. Uzmanlar dünyanın dört bir yanındaki kültürlerin en fazla tükettiği 1000 adet gıda maddesini inceledi. Besinlerin her birine 100 üzerinden besleyicilik puanı verildi.

Puanı daha yüksek olan besinlerin diğer gıdalarla birlikte tüketildiğinde günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamada düşük puanlı olanlara göre daha başarılı olduğu ifade edildi. Uzmanların listesinde ilk sırayı badem aldı. Peki sürekli tüketilen yiyecekler arasında en besleyici 100 tanesi neler? İşte bilim insanlarının en besleyici gıdalar listesinin ilk 100 maddesi…

Besin puanı 49 olan gıdalar Tatlı patates, incir ve zencefil.

Besin puanı 51 olan gıdalar Balkabağı, dulavrat otu kökü, Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, Çin su kestanesi, sarı kavun, kuru erik, ahtapot.

Besin puanı 51 olan gıdalar Havuç, kış kabağı, jalapeno biberi, ravent (ışkın otu), nar, kırmızı kuş üzümü, portakal, sazan.

Besin puanı 52 olan gıdalar Helvacı kabağı, kamkat, pompano (bir tür balık), pembe somon.

Besin puanı 53 olan gıdalar Vişne, gökkuşağı alabalığı, perca (bir tür balık).

Besin puanı 54 olan gıdalar Taze fasulye, kırmızı yapraklı marul, pırasa, Arnavut biberi, yeşil kivi, altın kivi, greyfurt, uskumru, kızıl somon.

Besin puanı 55 olan gıdalar Roka, Frenk soğanı, kırmızı biber.

Besin puanı 56 olan gıdalar Kırmızı domates, yeşil domates, yeşil marul, gölevez (taro) yaprağı, Lima fasulyesi, yılanbalığı, mavi yüzgeçli Atlantik orkinosu, Coho somonu.

Besin puanı 57 olan gıdalar Yaz kabağı, Etiyopya fasulyesi, plantain (pişirilerek yenen bir tür muz).

Besin puanı 58 olan gıdalar Bezelye, börülce, kıvırcık marul, kiraz, ceviz.

Besin puanı 59 olan gıdalar Taze ıspanak, maydanoz, ringa (bir tür balık), levrek.

Besin puanı 60 olan gıdalar Çin lahanası, tere, kayısı, balık yumurtası, beyaz balık.

Besin puanı 61 olan gıdalar Kişniş, Roman marulu (kaşık marul), hardal yaprağı, Atlantik morinası, bakalyaro (bir tür balık).

Besin puanı 84 olan gıdalar Kabak çekirdeği.

Besin puanı 97 olan gıdalar Badem.

Yorumlar