BIST9.116,84%0,60
USD31.226%0.05
EURO33,9596%0.35
ALTIN2.038,63%-0.10
Sağlık

Kadınlar ile ilgili endişe yaratan araştırma

Bilim insanları polikistik over sendromuna sahip kadınlarla ilgili dikkat çekici bir araştırma yaptı.

Abone OlGoogle News
07 Şubat 2024 16:22

Bilim insanları, polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınların intihara teşebbüs etme olasılığının bu hormonal rahatsızlığı olmayan kadınlara kıyasla daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. 

Yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaşan bilim insanları bu hastalığı olan kadınların intihar etme olasılıklarının 8 kat daha fazla olduğunu tespit etti. 

PCOS bir kadının doğurganlığını ve görünümünü etkileyebilir - gelişen akne, aşırı kıllanma, obezite ve düzensiz regl, yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürebilir.

Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırma, PKOS hastalarının intihar girişiminde bulunma riskinin 8,47 kat arttığını ortaya koydu. Özellikle, tedavisi olmayan ancak tedavi edilebilir bir rahatsızlığı olan gençlerde bu risk 5,38 kat artmaktadır.

40 YAŞIN ALTINDAKİLERDE RİSK 9 KATA KADAR ÇIKIYOR 

Tayvan'daki Taipei Veterans General Hospital'dan araştırmacılar, 1997-2012 yılları arasında PKOS tanısı konan 12 ila 64 yaşlarındaki yaklaşık 19.000 kadının verilerini analiz etti.

Hastalar yaş, gelir ve fiziksel ve ruhsal sağlık durumlarına göre bir kontrol grubundaki kadınlarla eşleştirildi.

Çalışmaya göre intihar girişimi riski, kontrol gruplarına kıyasla 40 yaşın altındaki PKOS'lu yetişkinler için 9,15 kat ve daha yaşlı yetişkinler için 3,75 kat daha yüksek çıktı.

Bilim insanları, "Bu durum, PKOS tanısı konan kişilerde ruh sağlığı ve intihar riskinin rutin olarak izlenmesinin önemini ortaya koymaktadır" diye yazdı.

Araştırmacılar, yaşlı yetişkinler için riskin daha düşük olmasının yaşla birlikte PCOS semptomlarının hafiflemesiyle bağlantılı olabileceğini öne sürüyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar