BIST10.471,32%0,76
USD32.7558%34.9592
EURO35,0445%41.4565
ALTIN2.456,53%2.74
Sağlık

Yeşil alanlara yakın yerlerde yaşayan çocuklar daha sağlıklı

Yeni bir bilimsel araştırmaya göre yeşil alanlarda ve parklarda vakit geçiren çocukların kemikleri daha güçlü ve ileride sağlık sorunu yaşama riskleri daha düşük.

Abone OlGoogle News
13 Ocak 2024 16:40

Belçika'da yapılan bilimsel bir araştırma, yeşil alanlara ve parklara yakın yerlerde yaşayan çocukların kemiklerinin daha güçlü olduğunu ortaya koydu.

Küçük yaşta kemik gelişimi güçlü olan kişilerin ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı olduğu belirtilen araştırmada, bu kişilerin kırık ve omurga sorunlarını daha az yaşadığına dikkat çekildi. Yeşil alanlarda bol vakit geçiren çocuklarda ileride kemik erimesi sorununun çok daha az görüldüğü de belirlendi. 

Bilim insanları, "yeşil alan-güçlü kemik" bağlantısının büyük ölçüde yüksek fiziksel aktiviteden kaynaklandığını vurguladı.

ZEKAYI DA ARTIRIYOR

Araştırma ekibinden Hasselt Üniversitesi Profesörü Tim Nawrot, "Çocuklukta güçlü kemik yapısına sahip olmak yetişkinlikte de kapasiteyi artırıyor. Şehir plancılarının yeşil alanlara önem vermesi bu açıdan da uzun vadeli faydalar sağlayacaktır" dedi.

Daha önce yapılan araştırmalar da yeşil alanlarda ve parklarda oynamanın çocukların fiziksek ve mental durumu açısından büyük önem taşıdığını ortaya koymuştu. Parklarda vakit geçiren çocukların daha yüksek IQ'ye sahip olduğu, kilo ve tansiyon problemlerini daha az yaşadığı belirlenmişti.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar