BIST9.062,36%-1,28
USD31.2219%0.04
EURO33,8919%0.15
ALTIN2.041,36%0.04
Sağlık

Kozmetikler meme kanserini artırıyor

Yapılan bir araştırma, kadınların neredeyse her gün meme kanseriyle bağlantılı bine yakın kimyasal maddeye maruz kaldığını ortaya çıkardı.

Abone OlGoogle News
13 Ocak 2024 16:12

Yılda yaklaşık 240.000 vakanın teşhis edildiği meme kanseri, ABD'deki en yaygın kanser olarak göze çarpıyor. Ancak son birkaç yılda, 50 yaşın altındaki genç kadınlar arasında vakalarda bir artış oldu ve doktorlar bunun genetikle açıklanamayacağını söylüyor.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IACR), Ulusal Toksikoloji Programı ve ABD Çevre Koruma Ajansı’ndan araştırmacılar, meme kanseriyle bağlantılı olanları ortaya çıkarmak için gıda, tüketici ürünleri ve diğer endüstrilerde kullanılan on binlerce yaygın kimyasalı içeren resmi veritabanlarını analiz etti.

Toplamda, hayvan veya laboratuvar çalışmaları yoluyla 900 kimyasalın meme tümörleriyle bağlantısı olduğu ortaya çıktı. 420 tanesinin de hem DNA'ya zarar verdiği hem de hormonları değiştirdiği bulundu, bu da onları daha riskli hale getirebilir.

Kadınlar meme kanserine neden olan kimyasallara en çok meyve ve sebzelerde kullanılan pestisitler ve kırışıklık önleyici krem, makyaj, şampuan ve sabun gibi kozmetik ürünler aracılığıyla maruz kalıyor.

Toksik kimyasallara maruz kalmayı sınırlamak için Dr. Kay, meyve ve sebzelerin, özellikle de organik olmayanların yıkanmasını ve makyaj malzemelerinin kullanımının azaltılmasını önerdi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar