BIST2.372,35%-0,89
USD15.909%0.13
EURO16,8082%-0.34
ALTIN942,56%0.22
Sağlık

Dikkat çeken sonuç: MS hastalığına neden olabilir

ABD'de yapılan bir araştırmada, Epstein–Barr virüsünün, merkezi sinir sistemi rahatsızlığı olan MS’e neden olabileceği ortaya konuldu.

Abone OlGoogle News
14 Ocak 2022 20:42

ABD'de yapılan bir araştırmada, Epstein–Barr virüsünün, merkezi sinir sistemi rahatsızlığı olan MS’e (Multiple Skleroz) neden olabileceği ortaya konuldu.

News Medical sitesinin haberine göre, Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulundan uzmanlar, Epstein–Barr virüsü ile merkezi sinir sistemini etkileyen MS hastalığı arasındaki bağlantıyı incelemek için bir çalışma yaptı.

Çalışma kapsamında, ABD ordusunda aktif olarak çalışan 10 milyon genç asker incelendi ve görev süreleri boyunca MS hastalığı teşhisi konulan 955 kişi belirlendi.

Uzmanlar, iki senede bir deneklerden alınan serum örneklerini analiz ederek ve Epstein–Barr virüsü durumunu ve MS başlangıcı arasındaki bağlantıyı araştırdı.

MS riskinin Epstein–Barr virüsü ile enfekte olduktan sonra 32 kat arttığı tespit edilirken, diğer virüs ile enfekte edildiğinde bir değişiklik yaşanmadığı kaydedildi.

Çalışmada, dünyada 2,8 milyon insanın muzdarip olduğu ve kesin bir tedavisi olmayan MS hastalığının Epstein-Barr virüsünden kaynaklanabileceği ortaya konuldu.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar