BIST1.877,51%13.4324
USD13.3973%1.13
EURO15,2109%1.51
ALTIN766,52%0.68
Akit HaberKültür - SanatNew York Türkevi'nde Anadolu medeniyetlerinin simgelerinin işlendiği seramik sergisi açıldı
Kültür - Sanat

New York Türkevi'nde Anadolu medeniyetlerinin simgelerinin işlendiği seramik sergisi açıldı

İşte ayrıntılar...

Abone OlGoogle News
25 Kasım 2021 11:28

Seramik Sanatçısı Pınar Güzelgün Hangün, serginin açılış resepsiyonunda yaptığı konuşmada, tasarım ve üretim sürecini New York'ta tamamladığı çalışması için "Uzak kaldıkça yakınlaşan katmanlar arası öz kültürün, Anadolu'da var olmuş medeniyetler arası yolculuğun hikayesi." ifadesini kullandı.

New York'ta 2019'dan bu yana yaşayan Hangün, "Çok milletli ve çok kültürlü bir şehirde yaşamanın geliştirdiği farkındalık ve duyarlılık bu yolculuğun başlangıcı oldu." dedi.

Anadolu tarihinin aynı zamanda "tüm insanlığın tarihi" olduğunu belirten Hangün'ün eserlerinde, Türkiye ve Mezopotamya sınırları içinde yaşamış medeniyetlerin ortak sembolleri olan boğa, koç ve geyik gibi hayvan figürleri ile gücü betimleyen boynuz sembollerinin öne çıktığı görüldü.

"Gelecek medeniyetler bize baktığında ne görecek?"

"Kil, antik çağlarda insanoğlunun duygularını ifade ettiği ilk malzemedir. Bu yüzden, insanlık tarihinin evrelerini bize aktaran seramiğin biraz da kutsal bir yanının olduğunu düşünüyorum." diyen Pınar Güzelgün Hangün, bugün ortaya konan eserlerin de gelecek medeniyetlere bir mesaj taşıyacağını dile getirdi.

Seramik sanatçısı, "Bugün adına medeniyet dediğimiz düzene baktıklarında, gelecekteki medeniyetler ne görecek? Bir kırılma noktası mı? Dibe çöküş mü? Çalışmamı bu temel soru üzerine kurdum ve aynı düşünceyle geçmişe bakmaya çalıştım." dedi.

Seramik ve cam konusunda hem sanat hem mühendislik alanında akademik kariyere sahip sanatçı ayrıca, gelenekle bağ kurmayan üretimlerin kalıcı olamadığına ancak kendi köklerinden beslenen sanatın modern çağda tutunabildiğine değindi.

New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, Türkevi'nde 1 Aralık tarihine kadar ziyaretçilere açık kalacak sergiyi, "bir yılı aşkın bir tasarım süreci ve dört ayın üzerinde üretim sürecinde ortaya konulan titiz bir emeğin ürünü" olarak niteledi.

Özgür, Anadolu'nun binlerce yıllık tarihinde yer alan medeniyetlerin hikayesini New York'a taşıması bakımından serginin değerine işaret etti.

Sakarya Üniversitesinde aynı alanda araştırma görevlisi olarak kariyerini sürdüren Hangün'ün New York'ta açılan ilk kişisel sergisi, bazı Amerikalı seramik sanatçıları ve misafirler tarafından da ilgiyle takip edildi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar