BIST1.776,41%12.5373
USD12.3373%2.87
EURO13,9807%3.94
ALTIN713,05%3.30
Akit HaberGündemMustafa Kemal’in 98 yıldır İngiliz arşivinde saklanan röportajına AK Partili isim ulaştı! Bu röportaj kesinlikle bilinmiyor!
Gündem

Mustafa Kemal’in 98 yıldır İngiliz arşivinde saklanan röportajına AK Partili isim ulaştı! Bu röportaj kesinlikle bilinmiyor!

Mustafa Kemal’in, İngiltere'nin Le Temps gazetesinden gazeteci Paul Gentizon'a verdiği röportaja ulaşan AK Parti'li Halil Özşavlı, röportajdaki 'Yeni Türkiye' vurgusuna dikkat çekti.

Abone OlGoogle News
20 Kasım 2021 12:15

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili tarihçi Doç. Dr. Halil Özşavlı, Mustafa Kemal’in bundan tam 98 yıl önce “Le Temps” gazetesinden gazeteci Paul Gentizon'a verdiği ve bugüne kadar bilinmeyen, gizliliği korunan röportajını gün yüzüne çıkardı…

Özşavlı, İngiliz Milli Arşivi'nde detaylı bir araştırma yaparken tamamen tesadüf üzerine bulduğu bu belgenin önemini sonradan fark ettiğini açıkladı.

"MESAJLAR AÇISINDAN ÇOK KIYMETLİ"

Büyük İzmir yangını ile ilgili araştırma yaparken İzmir Limanı'nda demirleyen İngiliz savaş gemisi Curacoa'nın seyir defterinde Mustafa Kemal ile yapılan bir röportajı bulduğunu dile getiren Özşavlı, "Röportaj, daha önce hiç yayımlanmamış olması ve Mustafa Kemal'in verdiği mesajlar açısından çok kıymetli." dedi.

Özşavlı, Fransız Le Temps gazetesinden gazeteci Paul Gentizon'un, 12 Şubat 1923'te Atatürk ile yüz yüze röportaj yaptığını belirtti.

"BU RÖPORTAJ KESİNLİKLE BİLİNMİYOR"

Gentizon'un, Mustafa Kemal ile yaptığı bu röportajı, Curacoa adlı İngiliz savaş gemisinin kaptanına rapor ettiğini anlatan Özşavlı, "Kaptan da bunu alıp seyir defterine işliyor. Sonra bu röportaj acaba Le Temps gazetesinde yayımlanmış mı diye baktım. Dönemin Le Temps gazetesini buldum. Orada hiçbir şekilde çıkmamış. Mustafa Kemal Araştırma Merkezi'ne sordum, kendim araştırdım, Mustafa Kemal'in bu röportajı kesinlikle bilinmiyor. Dolayısıyla bu röportajın ilk kez ortaya çıktığı ve daha önce yayımlanmamış olduğunu tespit ettim." diye konuştu.

YENİ TÜRKİYE VURGUSU

Mustafa Kemal’in, 1,5 sayfalık röportajında üç kez "yeni Türkiye" ifadesini kullandığına dikkati çeken Özşavlı, şöyle devam etti:

"Atatürk, 'Kapitülasyonları hiçbir koşul altında kabul etmeyeceğimizi, bağımsızlığımız için savaştığımız 4 yıl boyunca her zaman ifade ettim.' diyor. Mustafa Kemal, 'Fransızların bu konuda diğer herkesten daha uzlaşmaz olması beni şaşırttı. Şahsımın ve ülkemin Fransa'ya karşı hissettiği duygular dostanedir. Fransız hükümeti, bağımsızlığımızı tehlike altına sokacak koşulları kabul etmemiz konusunda ısrarcı olursa biz bu ısrarın dostane olduğunu kabul edemeyiz.

“BİZ KÖLE OLMAYACAĞIZ”

Yeni Türkiye, diğer milletler gibi yaşamak istiyor. Biz yeni Türkiye'nin, ikinci bir Çin veya koloni addedilmesine karşıyız. Biz köle olmayacağız. Eylemlerimizi harekete geçiren tek şey, tam bağımsızlığa olan talebimizdir ve Fransız halkı, tutumumuzun başka bir motivasyondan kaynaklandığını düşünmemelidir. Fransa ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz çünkü iki ülkenin birçok müşterek çıkarı var. Bunlar karşılıklı ilişkiye dönüşürse bu, en yararlısı olacaktır. Eğer olmazsa sonsuz güçlükler var olacaktır.' ifadelerini kullanıyor. Röportaj, Kemal Atatürk'ün, 98 yıl önce yeni Türkiye'ye ve tam bağımsızlığa vurgu yapması bakımından çok kıymetli."

 
 
 

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar