BIST1.927,39%13.8454
USD13.8192%0.10
EURO15,5960%0.13
ALTIN790,08%0.10
Akit HaberGündemBilim insanları çok net şekilde uyardı! Bir sonraki virüsün hangi hayvandan geleceğini resmen açıkladılar!
Gündem

Bilim insanları çok net şekilde uyardı! Bir sonraki virüsün hangi hayvandan geleceğini resmen açıkladılar!

ABD’de yapılan yeni bir çalışmaya göre aralarında fare ve maymun gibi hayvanların olduğu memeli hayvan türlerini korona virüslere karşı dirençleri bakımdan incelendi... Bilim insanları, kemirgenlerin SARS benzeri korona virüslerin asemptomatik taşıyıcıları olduğunu resmen kanıtladı. Uzmanlar yeni bir pandeminin ortaya çıkabileceği konusunda ise insanları çok net şekilde uyardı.

Abone OlGoogle News
20 Kasım 2021 10:40

ABD’de yer alan Princeton Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma, kemirgenlerin SARS benzeri virüslerin asemptomatik taşıyıcıları olabileceği konusunda uyardı. 

Bu durum, Covid-19’dan sonraki pandeminin farelerden başlayabileceği anlamına geliyor.

Bilim insanları PLOS Computational Biology adlı dergide yayımlanan çalışma kapsamında, özellikle SARS virüslerinin bağlandığı reseptörlere bakarak çeşitli memeli türlerinin genomik bir analizini yaptı.

Ardından, geçmişte bazı kemirgen türlerinin tekrar tekrar SARS benzeri corona virüslere maruz kaldıklarına dair kanıtlar buldular ve bu da onların muhtemelen belirli bir düzeyde direnç geliştirmelerine yol açtı.

 

Bununla birlikte, Covid-19 enfeksiyonuna neden olan SARS-CoV-2 adlı virüs, “zoonotik” hastalıklar kategorisine giriyor. Yani hayvanlardan insanlara geçiyor. Önceki araştırmalar, Çin at nalı yarasalarının, semptom göstermeden sayısız SARS benzeri virüse  ev sahipliği yapabildiğini göstermişti.

Moleküler biyolog araştırmacılar, SAR ve Covid-19 gibi enfeksiyonların taşıyıcısı olan hayvanları belirlemenin gelecekteki pandemileri önlemek için hayati bir önemi olduğunu vurguladı. Ean King ve New Jersey'deki Princeton Üniversitesi'nden bilgisayar bilimcisi Mona Singh tarafından yürütüldü. 

Araştırmacılar, SAR ve Covid-19 gibi enfeksiyonların taşıyıcısı olan hayvanları belirlemenin gelecekteki pandemileri önlemek için hayati bir önemi olduğunu vurguladı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar