BIST1.509,65%9.5037
USD9.5168%-0.28
EURO11,0481%-0.22
ALTIN547,31%-0.48
Akit HaberGündemS-400/F-35 krizi sürerken Türkiye'nin ABD'ye tarihi teklifi ortaya çıktı! ABD'li yetkili küçük dilini yuttu
Gündem

S-400/F-35 krizi sürerken Türkiye'nin ABD'ye tarihi teklifi ortaya çıktı! ABD'li yetkili küçük dilini yuttu

Türkiye’nin haklı nedenlerle Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini satın almasından sonra ABD’nin “misilleme” amacıyla gerçekleştirdiği F-35 hamlesi sonrası iki ülke arasındaki kriz sıcaklığını korurken, çok kritik bir diyaloğun yaşandığı da ortaya çıktı.

Abone OlGoogle News
11 Ekim 2021 21:43

Türk-Amerikan ilişkilerinde S-400 ve F-35 krizi hala sıcaklığını korurken, Türk-ABD görüşmeleriyle ilgili tarihe geçen bir diyalog medyaya yansıdı.

Türkiye’nin Rusya ile 2017’de imzaladığı S-400 anlaşması ve ardından Türkiye'nin dünyanın en iyisi olarak kabul edilen hava savunma sistemi S-400'leri satın alması Türk-Amerikan ilişkilerinin en önemli gündem maddesi haline geldi.

ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları devreye sokması krizi daha da derinleştirdi. İlk olarak ABD yönetimi Türkiye’yi F-35 programından çıkarma kararı aldı.

Türkiye ile ABD arasında kritik görüşme

İki ülke arasındaki ilişkilerde S-400 ve F-35 krizi en önemli gündem maddesi olmaya devam ederken, Türk-ABD görüşmeleriyle ilgili tarihe geçen bir diyaloğun yaşandığı öğrenildi.

Türkiye’den Washington yönetimine tarihi teklif

O dönem Türkiye’nin Washington Büyükelçisi olan Serdar Kılıç'ın, ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Jim Risch'e şaşırtan bir teklifte bulunduğu ortaya çıktı.

Medyadaki iddiaya göre; Kılıç'ın Senatör Jim Risch'e, ''Sayın Başkan, ben şimdi bu görüşme sonrası makamlarımı bilgilendirirken Türkiye, Patriot almaya karar verse ve anlaşma sağlansa, teslimat günü geldiğinde kongrenin hiçbir engel çıkartmayacağını garanti ediyor, diyebilir miyim?'' diyerek garanti istediği yönünde ifadeler yer aldı.

ABD'li yetkili neye uğradığını şaşırdı

Kılıç’ın teklifi karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen ABD'li yetkilinin cevabı dikkat çekti:

"Böyle bir garanti vermemiz mümkün değil. Teslimat günü geldiğinde duruma bakmak gerekir."

ABD'li Senatör Jim Risch''in verdiği cevap, ABD'nin Türkiye'ye Patriot'u satma konusunda ne kadar gönülsüz olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı.

(Kaynak: Haber7)

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar