BIST1.413,80%8.4985
USD8.4805%0.02
EURO10,0466%0.09
ALTIN493,86%-0.03
Akit HaberGündemTürkiye'nin hamlesi herkesin gündeminde! ''Halkımız Türk ordusunun varlığını istiyor''
Gündem

Türkiye'nin hamlesi herkesin gündeminde! ''Halkımız Türk ordusunun varlığını istiyor''

Türkiye 6 yıldır Kabil Hamit Karzai Havalimanı'nın işletmesi ve güvenliğini üstlenerek Afganistan'ın dünya ile bağlantısını sağlıyor. Türk askerlerini sevdiğini söyleyen Afgan halkı, "Türk askerinin burada kalması için Afganistan ülkesi seviniyor. Türk askeri Müslüman olduğu için seviniyor. Türkiye bizim için çok değerli bir ülkedir" ifadelerini kullandı.

Abone OlGoogle News
20 Temmuz 2021 23:41

Kabil Hamit Karzai Havalimanı, Afganistan'ın dünyaya açılan kapısı. Buranın işletmesi ve güvenliği 6 yıldır Türk askeri tarafından sağlanıyor. Bu sayede Afganistan halkı buradan güvenle seyehat ediyor.

Afganistan'da, dış temsilciliklerin açık kalması için havalimanının işlemesi şart. ABD ve NATO unsurları 11 Eylül'e kadar ülkeden çekilmiş olacak.

Türkiye'nin göreve devam etmesi için koşullar üzerinde ABD başta olmak üzere pek çok ülke ile görüşmeler devam ediyor. Afgan halkı da Türk askerinin kalmasından yana.

TRT Haber'e konuşan ve Türk askerlerini sevdiğini söyleyen Afgan bir vatandaş, "Türk askerinin burada kalması için Afganistan ülkesi seviniyor. Türk askeri Müslüman olduğu için seviniyor. Türkiye bizim için çok değerli bir ülkedir" dedi.

Bir başka Afgan vatandaş ise, "Halkımız Türk ordusunun burada varlığını istiyor. Yani Türk askerlerinin burada varlığı daha iyi olacak" diye konuştu.

Halihazırda Amerikan, Norveç ve Azerbaycan birliklerinin görev yaptığı üste

500 civarında Türk güvenlik görevlisi bulunuyor. Asker, polis ve jandarma birlikte çalışıyor. Üs içindeki güvenlik de yine yerli ve milli teçhizatları ile Mehmetçik tarafından sağlanıyor.

450 bin metrekarelik alana yayılan üste, askerlerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri pek çok nokta yer alıyor. Mağaza, restoran ve berberler bulunuyor. Yemekhanelerde çıkan Türk yemekleri, diğer ülkelerin personeli tarafından da rağbet görüyor.

Mehmetçik, koronavirüs tedbirleri nedeniyle 2 kişilik odalarda artık tek kişi kalıyor. Banyo, çamaşır gibi tüm ihtiyaçları yine üs içerisinde karşılanıyor. Askerlerin boş vakitlerini değerlendirebileceği bir de kütüphane bulunuyor.

Üstte TİKA tarafından yaptırılan bir de cami bulunuyor. Müslüman personelin vakit, cuma ve bayram namazlarını kıldığı camiye 15 Temmuz'un ilk şehidi Bülent Aydın'ın ismi verilmiş.

Türkiye'den 3 bin kilometre uzakta olan Kabil'deki üste de Kurban Bayramı kutlandı. Bayram namazının ardından üssü gezen Türk Görev Gücü Komutanı, görevli Mehmetçiği tek tek selamladı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar