BIST1.462,89%8.3565
USD8.3608%-0.38
EURO10,1362%-0.48
ALTIN499,00%-1.53
Akit HaberGündemDeniz salyası vatandaşın gözünü korkutuyor! Müsilajlı denizin balığı yenir mi? Müsilaj balıklara zarar verir mi?
Gündem

Deniz salyası vatandaşın gözünü korkutuyor! Müsilajlı denizin balığı yenir mi? Müsilaj balıklara zarar verir mi?

Marmara Denizi’nde yayılan ve deniz yaşamını tehdit eden deniz salyasına (müsilaj) karşı harekete geçilirken, vatandaşları ise müsilajlı balık korkusu sardı. Müsilajlı balık yenir mi? Müsilaj balıklara zarar verir mi? sorularına cevap arayan vatandaşları ise uzmanından rahatlatan açıklama geldi.

Abone OlGoogle News
09 Haziran 2021 15:39

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara Denizi’ni kaplayan ve deniz yaşamını tehdit eden deniz salyasına (müsilaj) karşı harekete geçti. 7 ilde koordineli olarak müsilaja karşı temizlik çalışmaları başlatılırken, balık tüketimini seven vatandaşlarda da bir panik havası oluştu.

Vatandaşlar, “Müsilajlı balık yenir mi?”, “Müsilaj balıklara zarar verir mi?” sorularına cevap ararken, uzmanından da müsilajın balıklara herhangi bir etkisinin olmayacağı, müsilaja rağmen balıkların yenebileceği yönde rahatlatan bir açıklama geldi.

Prof. Dr. Adnan Ayaz, müsilajın balıkları zehirlediği iddiasının doğru olmadığını belirtti. Müsilajın şeker bazlı bir sıvı olduğunu söyleyen Ayaz, "Şekerin balıklara zehir etkisi olması mümkün değil. İnsanlarımız güvenle balık tüketebilirler" dedi.

Balık satışları durma noktasına geldi

Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı’nda etkisini artıran müsilajın balık ölümlerine neden olduğu iddiaları, halkı balık tüketimi konusunda endişelendirdi. Müsilajın balıkları zehirlediği iddiaları üzerine  balık satışları durma noktasına geldi. Balıkhane esnafı, müsilajın gündeme gelişinin ardından, vatandaşların balık satın almaktan çekindiğini belirtti.

ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, müsilajın balıklarda zehir etkisi yaratmasının mümkün olmadığını belirtti. Müsilajın denizlerdeki azot ve fosfor kirliliğinden dolayı ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Ayaz, “Müsilaj, fitoplanktonların yüksek derecede artmış olması sonucu girdiği stresten dolayı, kendini korumak için ölmeden önce salgıladığı bir sıvı. Müsilajın şeker bazlı bir sıvı olduğunu söyleyebiliriz. Şekerin balıklara zehir etkisi olması mümkün değil. Bunları parçalamak için bakteri çökecek ama bunun zehir etkisi olması mümkün değil. Balıklarda herhangi bir risk olmasından bahsetmek söz konusu değil. İnsanlarımız güvenle balık tüketebilirler.

“Müsilajlı denizin balığından hastalık bulaşmaz”

Dünya’nın en değerli besini balıktır.  İnsanları speküle ederek ‘balıkları yerseniz hastalık bulaştırır’ gibi sözler doğru değildir. İzmit Körfezi’nin çok kirli olan bir bölgesi var, bu bölgede de zaten balıkçılık faaliyeti yok. Zaten habitat bağımlı türlerde olsa çok aşırı kirlenen ortamda balık durmaz. O bölgeyi terk eder. Bir de bu hareket eden göçmen balıklarda bu söz konusu değil. Bu olumsuz durum balık fiyatlarına yansıdı. Biz ağlarımızı denize atamıyoruz, 4 aydan beri felç olduk. Ama bu balıkların hastalık bulaştırması gibi bir şey söz konusu değil” diye konuştu.

Balık hali esnafı Özkan Kaşıkçı, müsilajın balık satışlarını etkilediğini belirterek, “Vatandaş, balık almaktan ve balık yemekten korkar oldu. Bu yüzden işlerimiz yüzde 90 civarında düştü. Bizi aşırı etkiledi. Ne zamana kadar gideceğini bilemiyoruz. Balıkların zehirlenmesi gibi bir durum yok. Balık şu anda ülkemizde en doğal besin olarak gösteriliyor. Bunu tüketmekten herkes korkuyor. Aslında korona dolayısıyla daha çok balık tüketilmesi gerekli. Vatandaşımız korktuğu için balıkhaneye gelemiyor. Bu yüzden de bizim işlerimiz çok düştü” dedi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar