BIST1.391,06%8.7573
USD8.7555%0.23
EURO10,3911%0.17
ALTIN496,30%0.13
Akit HaberGündemTürk mafya lideri Hakan Ayık, uluslararası organize suç örgütünü yanlışlıkla çökertti
Gündem

Türk mafya lideri Hakan Ayık, uluslararası organize suç örgütünü yanlışlıkla çökertti

Avustralya'da yaşayan mafya lideri Hakan Ayık, FBI ve Avustralya Federal Polisi tarafından geliştirilen bir uygulamayla yanlışlıkla uluslararası suç şebekesini çökertti. Yaşanan olay Avustralya'da gündem oldu.

Abone OlGoogle News
08 Haziran 2021 15:31

Avustralya'da yaşayan mafya lideri Hakan Ayık'ın FBI ve Avustralya Federal Polisi tarafından geliştirilen bir uygulama aracılığıyla yanlışlıkla uluslararası suç şebekesini çökerttiği ortaya çıktı. Sadece suç örgütü liderlerinin referansla katılım sağlanan AN0M isimli uygulama sayesinde FBI ve AFP, yüzlerce suçluyu yakalamayı başardı.

FBI, Avustralya Federal Polisi ve Interpol'ün gerçekleştirdiği ve dünya çapındaki yüzlerce mafya lideri ve uyuşturucu tacirine yönelik operasyonun yankıları uluslararası kamuoyunda da kendine yer buldu.

Tonlarca uyuşturucu yakalandı

Yetkililer, Avustralya ve Avrupa ülkeleri polisi ve ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yürütülen operasyon sonucunda Avustralya, Asya, Güney Amerika ve Orta Doğu'da küresel narkotik ticaretine karışan şüphelilerin yakalandığını açıkladı. Yüzlerce silah, uyuşturucu, lüks otomobil ve mücevherin ele geçirildiği ve yaklaşık 148 milyon dolar, 6 ton kokain, 4 ton kenevir ve 2 ton meth uyuşturucu ele geçirildiği operasyonun arka planı da ortaya çıktı.

Referansla girilebilen uygulama

Arkadaşlarına tavsiye etti sonrası...

AN0M isimli uygulamanın 100'den fazla ülkede 300'den fazla suç örgütüne mensup 12.000'den fazla cep telefonuna indirildiği belirtilirken, Avustralya'da ünlenen mafya lideri Hakan Ayık'ın bu uygulamayı ilk kullandığı ortaya çıktı. Polisin bu uygulama aracılığıyla suç dünyasını yakından takip ettiği ve baskın yapabildiği açıklanırken uygulamanın bütün gizli mesajları FBI ve AFP'ye gönderdiği de belirtildi. Hakan Ayık'ın arkadaşlarına tavsiye ettiği AN0M isimli yazılım aracılığıyla FBI ve AFP, yüzlerce suçluyu yakalamayı başardı.Avustralya'nın en çok aranan suçlusu olarak bilinen Hakan Ayık'ın farkında olmadan bu uygulamayı kullandığı ve çevresine tanıtımını yaparak, "Esas dağıtıcı" konumunda olduğu da ortaya çıktı. Polis, 27 milyon gizli mesajı ele geçirdiklerini ve okuduklarını anlattı.

Arkadaşlarını ele verdi

Avustralya tarihinde görülmemiş olay

Avustralya Başbakanı Scott Morrison operasyonun, organize suça yönelik ağır bir darbe olduğunu ve sadece bu ülkede değil, tüm dünyada yankılanacağını söyledi. Morrison, Sydney'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu olay Avustralya emniyet teşkilatı tarihinde dönüm noktası niteliğinde" dedi. Avustralya federal polisi Reece Kershaw yasadışı motosiklet çetesi üyeleri de dahil olmak üzere 224 kişinin tutuklandığını, Yeni Zelanda ise 35 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.Yetkililer, İsveçli 75 şüphelinin tutuklandığını ve Almanya'da ise 60'tan fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladılar. Hollanda'da 49 kişi tutuklandı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar