BIST1.462,89%8.3565
USD8.3608%-0.38
EURO10,1362%-0.48
ALTIN499,00%-1.53
Akit HaberGündemÇiftlik Bank davasında önemli gelişme
Gündem

Çiftlik Bank davasında önemli gelişme

Kamuoyunda "Çiftlik Bank" olarak bilinen sistemin kurucusu Mehmet Aydın ile yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 4'ü firari 20 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Abone OlGoogle News
08 Haziran 2021 15:29

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar katılmazken avukatları hazır bulundu. Duruşmada söz alan firari sanık Cengiz Samur'un avukatı Behlül Kıroğlu, Amerika'da bulunan müvekkilinin istinabe yoluyla dinlenmesini talep etti.

Sanıklar Hakkı Cangül ile Faruk Cangül'ün avukatı İdris Efendioğlu da müvekkillerinin banka hesabına konulan tedbirin, banka kredisini ödemek amacıyla kaldırılmasını istedi.

Söz verilen diğer sanık avukatları da eksik hususların giderilmesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, davanın firari sanıkları Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Osman Kaya ve Cengiz Samur hakkındaki yakalama kararlarının infazının beklenmesine karar verdi.

Bir kısım sanıklar hakkındaki "yurt dışına çıkış yasağı" şeklinde verilen adli kontrol kararının devamına hükmeden heyet, Amerika'da bulunan firari sanık Cengiz Samur'un istinabe yoluyla dinlenmesi talebini de reddetti.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 4'ü firari 48 sanıktan 18'inin örgüt yöneticisi, 23'ünün örgüt üyesi ve 7'sinin de örgüte yardım eden konumunda olduğu belirtiliyor.

İddianamede, 3 bin 762 kişi de "müşteki" olarak yer alıyor. 

İddianamede, bu kapsamda 18 örgüt yöneticisinin 22 bin 580 yıldan 75 bin 260 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, 23 sanığın "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından dörder yıldan onar yıla kadar, 7 sanığın "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme" ve "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından dörder yıldan onar yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Öte yandan Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın 17 Mart 2020'de görülen celsesinde 48 sanıktan 28'inin dosyasının davanın niteliği dikkate alınarak bu dosyadan ayrılmasına ve ayrı bir esasa kayıt edilmesine karar vermişti.

Mahkeme heyeti, ayrı esas üzerinden görülen davada, 28 sanığın üzerine atılı suçlamaların yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine hükmetmişti. 

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar