BIST1.377,23%8.1021
USD8.0937%0.35
EURO9,7467%0.80
ALTIN460,64%0.06
Akit HaberGündemEvlat nöbetindeki aileler CHP’li heyeti yuhaladı! “Buraya bizi kandırmaya gelmişler”
Gündem

Evlat nöbetindeki aileler CHP’li heyeti yuhaladı! “Buraya bizi kandırmaya gelmişler”

Bugüne kadar Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan aileleri görmezden gelen, dertlerine ortak olmayan CHP, sonunda onları hatırlayarak aileleri ziyaret etti. CHP’li Özgür Özel ve Sezgin Tanrıkulu’dan oluşan heyete tepki gösteren acılı aileler, “18 aydır gelmiyor, buraya bizi kandırmaya gelmişler. Kendi kendilerini kandırdılar.” dedi.

Abone OlGoogle News
03 Mart 2021 16:48

Diyarbakır'da HDP binası önünde evlat nöbeti tutan aileler, kendilerini ziyarete gelen CHP'li Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'na tepki gösterdi. CHP heyetine “geç kaldınız” diyen aileler, “18 aydır gelmiyor, buraya bizi kandırmaya gelmişler. Kendi kendilerini kandırdılar.” ifadelerini kullandı.

CHP’li heyet yuhalandı

Çocukları terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığı gerekçesiyle 3 Eylül 2019'da farklı kentlerden Diyarbakır'a gelerek HDP il binası önünde oturma eylemi başlatan ailelerin evlat nöbeti devam ediyor. CHP'li milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile Özgür Özel, 549 gündür HDP önünde eylemde olan aileleri ziyaret etti. Ziyaret sonrası aileler HDP aleyhine slogan atarak CHP'li heyeti yuhaladı.

Bütün Türkiye annelerin sesini duydu ama CHP ve HDP duymuyor

Ziyaret sonrası açıklama yapan Özgür Özel, bu evlatların sağ salim ailelerine kavuşturmak için çalışma yapacaklarını kaydetti. Özel, şu sözleri sarf etti: Gönül hanım Diyarbakır İl Başkanımız seçildiği günlerde buraya ziyarete gelmiş, ben de kendisinden bilgi almıştım. Benim Diyarbakır programım olduğunda buraya gelmek istediğimi söylemiştim, bugün Tahir Elçi davası için buradaydık, Sezgin Tanrıkulu ve heyetimizle birlikte bu ziyareti gerçekleştirdik.

Kendileri acılı anneler her biriyle tek tek konuştuk, kendi hikayelerini anlatmak istiyorlar, haklı olarak. Biz kendilerini dinlediğimizde yüreğimiz burkuldu, biz kendilerine bunu çok açık bir şekilde söyledik, bu evlatlar hepimizin, bu evlatların sağ salim annelerine ulaşması için gerekli çalışmaları ve desteği vereceğiz.

 

Açıklamalarına, “Bundan sonraki süreçte de Türkiye’de herkesin kendilerinin üzerine düşen bu annelerin sesini duymaktır.” ifadeleriyle devam eden Özel, aylardır seslerini CHP'den ve HDP'den başka herkese duyuran acılı ailelerin sesini duymayı yeni akıl ettiklerini ortaya koydu.

“Şimdiye kadar neredeydiniz?”

Ailelerden Celil Begdaş ise CHP heyetinin kendilerini kandırmaya çalıştığını söyledi. Begdaş, "18 aydır gelmiyor, buraya bizi kandırmaya gelmiş. Kendi kendilerini kandırdı. Bakmayın burada misafirdi, yoksa domates ile peşlerine verecektim. Ama biz kendimize yakıştırmadık, bizi kandırmaya çalışıyordu, şimdiye kadar neredeydiniz. Herkes geldi, sen buraya gelmedin. Yok işte askerlerin bombalandığını söylüyor, ben kendi gözümle gördüm sen kimi kandırıyorsun. Meral Akşener’i de getireceğini söylüyor, ha Meral Akşener ha HDP ne fark ediyor." diye konuştu.

 

“Geldi bizi kandırmaya ama biz kanmadık”

Sözlerini sürdüren Begdaş, "Gelmesinler, biz buradayız, son evladımızı almadan gitmeyeceğiz. Bu çadır onları bitirecek, geldi bizi kandırmaya ama biz kanmadık, kendi kendini kandırdı. HDP ve CHP’ye atma diyor, kime atayım ben oğlumu istiyorum. Cumartesi, pazar annelerine destek veriyorsunuz, bize neden destek vermiyorsunuz? Biz de anneyiz, babayız, haklısın diyor. Ona dedim HDP kapanmasın CHP var, HDP kapanırsa yerine CHP girer, o da öyle deme diyor. Altı yaştı, kaçtı gitti" şeklinde konuştu.

"Eğer CHP, HDP'ye destek vermezse onlara inanacağız"

CHP heyetinin ziyareti ile ilgili konuşan, 2014 yılında Siirt'in Şirvan ilçesinde 16 yaşındayken kaçırılan oğlu Yusuf için oturma eylemini sürdüren Nurettin Üdümlü, HDP ve CHP'yi istemediklerini söyledi. Üdümlü, "Özgür Özel ve Sezgin Tanrıkulu buraya geldi. Onların da evladı var. Neden ailelere yardımcı olmuyorlar? Biz tepki gösteriyoruz. Eğer CHP, HDP'ye destek vermezse onlara inanacağız. HDP bizim evlatlarımızı gasbederek götürüyor" dedi.

CHP heyeti, ziyaretin ardından bölgeden ayrıldı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar