BIST1.526,00%7.4294
USD7.4866%0.34
EURO9,0255%0.18
ALTIN413,49%0.72
Akit HaberGündemHakim ve savcılara sosyal medya yasağı
Gündem

Hakim ve savcılara sosyal medya yasağı

Hakim ve savcıların sosyal medya kullanması hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı hukuk reformunun taslak metnine göre, kısıtlama getirilmesi ya da yasak getirilmesi planlanıyor.

Abone OlGoogle News
27 Ocak 2021 11:24

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen ve AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nda ele alınan hukuk reformuna ilişkin taslak metne göre, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından 2019’da kabul edilen Türk Yargı Etiği Bildirgesi’nde de de yer alan hakim ve savcıların sosyal medya kullanmasıyla ilgili adım atılacak.

Yeni Şafak'ın haberine göre; hakim ve savcıların sosyal medya kullanmasına kısıtlama ya da yasak getirilmesi planlanıyor. Hakim ve savcıların sosyal medya paylaşımları zaman zaman tartışmaları da beraberinde getirirken, HSK’nın bildirgesinde, hakim ve savcıların tarafsızlığına gölge düşürmemesi için sosyal medyada yorum ve paylaşımlarına dikkat etmesi gerektiği vurgulanıyordu.

Puan Tablosu oluşturulacak

Getirilmesi düşünülen bir başka değişiklik de, hakim ve savcıların atama ve terfi sistemi için "puanlama sistemi" olacak. Soruşturma ve yargılamadaki hedef sürelerin tutturulması, AYM ve AİHM kararlarına uygunluk, tutukluluk sürelerine ilişkin hükümlerin uygulanması, istinaf ve temyiz incelemesine ilişkin not, puanlama sisteminde oluşturulacak kriterler arasında yer alacak. Ve söz konusu kriterlere göre her bir hakim-savcı için mesleğe başladığı andan itibaren puan tablosu oluşturulacak. 

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar