BIST1.551,51%7.4465
USD7.437%-0.20
EURO9,0518%-0.53
ALTIN443,66%-0.30
Akit HaberGündem“Burada büyük bir kurnazlık var” diyen Abdullah Ağar: Türkiye'nin Sincar'a müdahale etmesinin önüne geçildi
Gündem

“Burada büyük bir kurnazlık var” diyen Abdullah Ağar: Türkiye'nin Sincar'a müdahale etmesinin önüne geçildi

PKK terör örgütünün Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinden çekilmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar çarpıcı ifadelerde bulundu.

Abone OlGoogle News
05 Aralık 2020 20:12

PKK terör örgütünün Sincar'da öncelikle paçavralarını indirdiğini ifade eden Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, "3-5 binayı teslim etti. Orada kurmuş olduğu sözde özerk yapı üzerinden halkı sokağa döktü. Bir şekilde PKK Sincar'da varlığını koruyacak." ifadelerini kullandı.

“Türkiye'nin Sincar'a müdahale etmesinin önüne geçildi”

A Haber'e konuşan Ağar, Sincar'ın kent merkezinden çıkan PKK'lı teröristlerin Sincar Dağı'na çıktığını ve burasının da stratejik açıdan Türkiye için tehlike arz ettiğini söyledi. Sincar'daki PKK'lı teröristlerin üzerlerindeki üniformaları değiştirip başka üniformalar giyerek Irak güvenlik güçlerine entegre olabileceğine dikkat çeken Ağar, "Bu iddiayı ben değil Sincar'daki KDP yetkilileri söylüyor. 'PKK üzerindeki üniformalarını çıkarttı şu anda Irak ordusu ve polisinin üniformasını giyiyor' daha önce Sincar böyle bir oluşumla karşı karşıya kaldı. Burada 2500 kişilik yeni bir güç kurulacak.. Peki PKK bunun içerisinde olacak mı? Olmayacak! PKK şu anda Sincar'ın içini terk ediyor ama 5 kilometre etrafında yeniden konuşlanıyor. Burada büyük bir kurnazlık var. Yapılan anlaşmayla Türkiye'nin Sincar'a müdahale etmesinin önüne geçildi." dedi.

“Bir sonraki adım Türkiye”

Bu bölgede yaşananlar sürecin Irak'ı Suriye'yi parçaladığını bir sonraki adımın ise Türkiye olduğunu ifade eden Ağar, Irak'ın içerisinde ülkesinin toprak bütünlüğüne ihanet edecek birçok kişinin olduğunu söyledi.

“YPG/PYD'nin siyasi olarak Türkiye ile konuşmasıyla karşı karşıya kalabiliriz”

PKK'nın siyasallaştırılmasıyla ilgili çok ciddi bir oyun oynandığını Türkiye'de de bunun ayağı olduğunu söyleyen Ağar, "1-2 sene sonra Türkiye'de bile Suriye'de tohumları atılmış YPG/PYD'nin siyasi olarak Türkiye ile konuşmasıyla karşı karşıya kalabiliriz. PKK'nın sözde barış savaşçısı olarak dünyaya pazarlanmış fotoğrafla karşı karışıya kalabiliriz. Türkiye'nin bu yüzden PKK'nın terörize varlığıyla değil sözde siyasi varlığıyla da mücadele etmesi gerekli. Bu mücadele Türkiye'de değil Suriye ve Irak'ta da yapılmalı." dedi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar