BIST1.315,25%7.9406
USD7.9703%1.10
EURO9,4494%1.21
ALTIN463,09%-0.55
Akit HaberGündemMSB duyurdu: Bin 512 emekli askerin rütbesi alındı
Gündem

MSB duyurdu: Bin 512 emekli askerin rütbesi alındı

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, FETÖ ile mücadele kapsamında bin 512 emekli askerin rütbelerinin geri alındığını açıkladı.

19 Kasım 2020 12:33

Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadele kapsamında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Örgütün sızmış olduğu her alanda gerekli operasyonlar gerçekleştirilmeye devam ederken Milli Savunma Bakanlığı'ndan bir açıklam yapıldı. 

Bin 512 emekli askerin rütbesi geri alındı

Bu kapsamda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın emriyle bakanlığa bağlı tüm komutanlık, birlik ve karargahta devam eden incelemelerde FETÖ ile bağlantısı olabilecek personel araştırılıyor. Önceki uygulama sonuçlarına göre müşterek olarak belirlenen kıstaslar çalışmalarda tüm ilgili ve yetkili makamlar tarafından hassasiyetle kullanılıyor. Önceki uygulama sonuçlarına göre müşterek olarak belirlenen kıstaslar kullanılarak yapılan değerlendirme ve teklifler doğrultusunda OHAL'in kaldırılmasının ardından bakan onayıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinden 5 bin 587 personel ihraç edildi. Söz konusu süre içinde bin 512 emekli askerin de rütbeleri geri alındı. Böylelikle 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilenlerin toplam sayısı 20 bin 566 oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı hudut birlikleri de yurt dışına yasa dışı yollarla kaçmaya çalışanlara göz açtırmamaya devam ediyor. Bu kapsamda iki sene içinde hudut kartalları, FETÖ mensubu 196 kişiyi yurt dışına kaçmaya çalışırken sınır hattında kıskıvrak yakaladı.

“Amacımız bu teröristleri içimizden tamamen temizlemek”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'da daha önce konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda tüm terör örgütleriyle olduğu gibi FETÖ ile mücadelenin de kararlılıkla devam ettiğini belirtmişti. Akar, “FETÖ ile mücadele Cumhuriyet Başsavcılıkları, MİT Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde yeni bilgi ve belgeler ışığında sıralı amirlerin takip ve kontrolünde aksatılmadan sürdürülmektedir. FETÖ ile MSB, Genelkurmay Başkanlığımız ve Kuvvet Komutanlıklarımız tarafından aynı kriterler kullanılarak mücadele edilmektedir. Amacımız bu teröristleri içimizden tamamen temizlemek, bu şanlı üniformayı tek bir hainin bile taşımasına engel olmak, buna müsaade etmemektir" dedi.
 

Yorum Yazın