BIST1.325,47%7.9572
USD7.9609%0.41
EURO9,5091%0.61
ALTIN462,41%0.09
Akit HaberGündemDünya bu görüntüleri konuşuyor! Ateşe verdiler
Gündem

Dünya bu görüntüleri konuşuyor! Ateşe verdiler

Ermenistan Başbakanı Paşinyan kendi Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlandı, Erivan sokaklarındaki gösterilerle siyasal kriz tsunamiye dönüştü. Günlerdir kamuoyu önüne çıkmayan dünyanın tanımadığı ismin fotoğrafı şok etkisi yarattı. Azerbaycan lideri Aliyev ve First Lady'nin işgalden kurtarılan şehirleri ziyareti ise görülmeye değerdi. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da kazandığı zafer sonrası varılan anlaşma gereği Ermenistan, işgal ettiği topraklardan çekiliyor.

17 Kasım 2020 16:09

Yaklaşık 1,5 ay süren Dağlık Karabağ savaşının ardından ağır bir yenilgi alan Ermenistan'da ilk istifa gelse de sular durulmuyor, Azerbaycan'da ise bayram var.

Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan'ın Pazartesi günü istifa etmesine rağmen Ermenistan'ın başkenti Erivan'da akşam saatlerinde yine gösteriler vardı.

Amerikan Assosicated Press (AP), istifanın Dağlık Karabağ anlaşmasının yol açtığı çalkantı arasında geldiğini ve Başbakan Nikol Paşinyan'la Dışişleri Bakanlığı arasındaki çatlağın ortaya çıktığını bildiriyor.

Dışişleri Bakanlığı, Pazartesi sabah saatlerinde Paşinyan'ın Şuşa açıklamalarını yalanladı. Paşinyan, Şuşa'nın Azerbaycan'a devredilmesinin müzakere masasında görüşüldüğünü söylemişti.

Ancak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Anna Nagdalyan "Şuşa meselesi barış müzakerelerinde hiçbir zaman tartışılmadı" diyerek Paşinyan'ı yalanlamış oldu.

Akşam saatlerinde ise Paşinyan'ın istifasını isteyen muhalifler yine Erivan sokaklarındaydı, Rus medyası binlerce insanın protestoya katıldığını aktarıyor.

Başsavcılık binası önüne gelen göstericiler 'Nikol hain' sloganları atarken, ülkenin bir an önce erken seçime gitmesini talep ettiler.

Ermenistan güçleri, Ağdam'da çekildikleri birçok noktayı ateşe veriyor. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da zafer kazanmasının ardından varılan anlaşma gereği Ermenistan, işgal ettiği topraklardan çekiliyor.

Ancak, Ermenistan güçleri çekildikleri bölgeleri bir yandan da ateşe veriyor. O noktalardan biri de Ağdam. TRT haber ekibi, Ermenistan ordusunun Ağdam'da yaktığı bölgeleri görüntüledi. Bölgede bulunan TRT Haber Muhabiri, Ermenistan ordusunun hem sözde karargah olarak kullandıkları yerleri hem de sivil yerleşim yerlerini ateşe verdiklerini aktardı.

'FARE' GİBİ SAKLANIYORDU

Paşinyan gibi ihanetle suçlanan bir başka isim, yeryüzünde hiçbir ülkenin, hatta Ermenistan'ın bile tanımadığı Dağlık Karabağ yönetiminin lideri Arayik Harutyunyan.

Günlerdir kamuoyu önünde görünmeyen Harutyunyan, Dağlık Karabağ'ın başkenti Hankendi'ye gelen Rus barış gücü komutanlarıyla aynı masada görüntülendi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer, silahların sustuğu cephe hattında ölen 200 askerin cesedinin değişiminin taraflar arasında yapıldığını söyledi.

Bir grup Ermenistan askerinin ise Ağdam bölgesinde savaşı bitirmeyi kabul etmeyip elleri tetikte beklediği görüntüler sosyal medyadan yayınlandı.

10 Kasım'da imzalanan anlaşmayla, çatışma hattı ile Laçin koridoruna 1960 barış gücü askeri konuşlandırıldı. Rus basını, tarihi Dadviank Manastırı'nın Rus güçleri tarafından korunacağını aktarıyor.

Rus yetkililer, Cumartesi gününden bu yana savaş sırasında Ermenistan'a kaçan 1200 kadar kişinin Dağlık Karabağ'a yeniden döndüğünü açıkladı.

Yorum Yazın