BIST1.392,91%8.4556
USD8.4434%-0.12
EURO10,0275%-0.16
ALTIN492,32%0.02
Akit HaberGündemAslı Baş davasında yeni gelişme: Sır perdesi dağılıyor
Gündem

Aslı Baş davasında yeni gelişme: Sır perdesi dağılıyor

Güzellik yarışmasında mankenler kraliçesi seçilen Aslı Baş'ın bir villada balkondan düşerek ölmesine ilişkin davada yeni bir gelişme yaşandı.

Abone OlGoogle News
17 Kasım 2020 13:59

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, 10 yıl önce 2003 yılı Miss Model Of The World yarışması birincisi manken Aslı Baş'ın turizmci Ahmet Bayer'in villasından düşüp yaşamını yitirmesiyle ilgili davada, geçtiğimiz Ocak ayında karar çıktı.

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada, Hakan Bayer'e 'kasten öldürme', Nilgün Anadolu, Beyhan ve Melis Defne Strassner'e 'yalan tanıklık', Ali Sefa Ekin ve Ramazan Demir'e 'suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme' suçlarından beraat kararı verildi.

Ancak edinilen son dakika bilgisine göre Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı bu sanıklarla ilgili verilen beraat kararlarını istinafa taşıdı. Sabah gazetesinden Hayrettin Şaşmaz'ın haberine göre, savcılığın istinaf başvurusunda kararların usul ve yasaya aykırı olduğu belirtilerek, cinayetle ilgili çelişkiler 5 maddede sıralandı.

Başvuruda en dikkat çeken kısım Hakan Bayer'le ilgili olan bölüm oldu. Başvuruda, Ulusal Kriminal Büro tarafından hazırlanan iki ayrı rapor ve ODTÜ Fizik Bölümü'nde görevli öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyetinin düzenlediği heyet raporunda yapılan tespitler aktarıldı.

Aslı Baş'ın düştüğü noktaya başka kişi veya kişiler tarafından 'Aşağı bırakma veya atma' sonucu düştüğü tespitleri hatırlatıldı. Baş'ın, sırt üstü düştüğünü gösteren kamera kayıtları ve intihar eğilimi olmamasıyla ilgili tespitler de başvuruda vurgulandı.

Yapılan başvuruya göre, olay yerindeki deliller yok edildi ve değiştirildi. Ulusal Kriminal Büro tarafından düzenlenen rapora etki edilmeye çalışıldı. Baba Ahmet Bayer, bazı kişilerle irtibata geçerek olayı kapatmaya yönelik girişimlerde bulundu.

Savcılığın bu noktada yaptığı 'bazı kişiler' ibaresi daha önce gündeme gelen baba Bayer'in FETÖ firarisi İhsan Kalkavan vasıtasıyla yargılamaya etki edilmesiyle için örgütün Bodrum imamı Zeki Yağmur'la yaptığı telefon görüşmelerini hatırlattı.

Yaşananların tüm bu son dakika gelişmeleriyle birlikte değerlendirildiğinde, olayın intihar olmayıp 'aşağı bırakma veya atma' sonucu ölüm olduğu sabit olduğunun altı çizildi.

İstinaf başvurusuna göre, Ahmet ve Hakan Bayer'in savunmaları ile tanıklar Beyhan, Nilgün ve Melis'in beyanları sanık Hakan Bayer'i suçtan kurtarmaya yönelik bulundu.

Hakan Bayer, Aslı Baş'ı bahçe katından aşağıya sırtı dışarıya dönük olduğu halde itmesi veya sırt üstü bir vaziyette aşağıya bırakmasıyla 6.5 metre yükseklikten yere düştü ve başını merdiven yükseltisine çarpma sonucu öldü. Bu sebeplerle sanık Hakan Bayer'in 'kasten öldürme' suçundan cezalandırılması gerekirken, beraat kararı verildiği ifade edildi.

Başvuruda son olarak, Aslı Baş'ın öldüğü noktayı temizleyen Ali Sefa ve Ramazan Demir'in 'suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme' suçunu işlediklerinin sabit olduğu ifade edildi.

Nilgün Anadolu, Beyhan ve Melis Defne Strassner de verdikleri ifadelerinde Ahmet Bayer'i suçtan kurtarmaya yönelik 'yalan tanıklık' suçunu işlediklerinin sabit olduğu son dakika haberinde kaydedildi.

Türk manken ve model olan Aslı Baş, 13 yaşında Antalya'da bulunan bir Ajans tarafından keşfedildi ve katıldığı birçok yarışmada dereceler kazandı. 2003 yılında Antalya'da gerçekleşen Miss Model of the World güzellik yarışmasında Türkiye adına yarışarak Mankenler kraliçesi seçilmişti.

Aslı Baş tatil için gittiği Bodrum'da iş adamı Ahmet Bayer'e ait olan tatil köyünde balkondan düşerek yaşamını yitirdi. Baş'ın Cenazesi Antalya'da defnedildi. Mahkeme heyeti kararında, iş adamı Bayer ile oğullarının suçlandıkları kasten adam öldürme suçundan kamu davası açılmış olsa da yüklenen suçun sanıklar tarafından işlendiğinin kesin delille sabit olmaması nedeniyle ayrı ayrı beraatlerine karar vermişti.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar