BIST1.111,96%7.5713
USD7.5625%0.15
EURO8,9535%0.01
ALTIN473,93%0.47
Akit HaberGündemYüzde 60 şartı! Cebe girdiği an… Olmazsa olmaz
Gündem

Yüzde 60 şartı! Cebe girdiği an… Olmazsa olmaz

Yeni tip koronavirüsün neden olduğu Kovid-19’dan korunmak için olmazsa olmaz önlemlerden biri olan medikal maskede standart altüst olmuş durumda. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Bülent Yılmaz, mevcut maskelerin koruyucu özellikli filtre görevi gören kumaşların kullanılmadan üretildiğini iddia ediyor. İTÜ’den Prof. Dr. Osman Özipek, maskede kumaştan çok EN-14683 standardına bakılmasını önerirken TSE Başkanı Şahin ‘Standart maske 3 mikrondan büyük damlacıklara bariyer olmalı’ diyor.

12 Eylül 2020 11:33

Dünya genelinde 900 binden fazla kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüsten korunmanın en etkili yolu mevcut koşullarda; sosyal mesafe, hijyen ve yüz maskesi kullanmak.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bir çok ülke dünyada 28.3 milyon kişiye bulaşan Kovid-19’un yayılmasını engellemek için bu bireysel önlemlerin uygulanmasının olmazsa olmaz tedbirler arasında.

Dokuz aydır dünyanın mücadele ettiği salgından korunmak için en önemli tedbir olan maskede hijyen kurallarına uymayan, standart dışı üretim de artmış durumda.

Takmak zorunda olduğumuz maskenin bizi koruyup korumadığını hâlâ bilmiyoruz. Milliyet olarak koruyucu maskenin nasıl olması gerektiğini uzmanlarına sorduk. Standartlara göre maskelerin solunabilirlik konusunda yüzde 60 solumaya müsait olması lazım. Ayrıca maske cebe girdiği an koruyuculuğu da bitiyor.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı, eczacı Bülent Yılmaz, mevcut maskelerin koruyucu özellikli filtre görevi gören kumaşlar kullanılmadan üretildiği iddiasında bulundu.

İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Bülent Özipek ise, maskede kumaştan çok EN-14683 standardına bakılması gerektiğini söyledi.

Üç katlı ama...

Bülent Yılmaz, dünyada maske savaşlarının başladığı mart ve nisan aylarında üzerinde “CE” işareti bulunmayan maskelerin üretilmesi için herhangi bir izin şartı aranmadığını bu nedenle “Tıbbi Satış Yetki Belgesi” alınmasına gerek olmayınca herkesin maske üretmeye başladığını söyledi.

Yorumlar