BIST1.124,17%7.6991
USD7.6639%0.54
EURO8,9199%0.20
ALTIN458,49%0.12
Akit HaberGündemEbru Timtik’e ‘İstanbul Barosu’ önünde anma!
Gündem

Ebru Timtik’e ‘İstanbul Barosu’ önünde anma!

DHKP-C talimatıyla ölüm orucuna giren ve 238 gün sonra hayatını kaybeden Ebru Timtik’in cenazesinin bugün İstanbul Barosu önünden anma töreni ile kaldırılacağı öğrenildi. Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinin ardından gözaltına alınarak tutuklanan avukat Timtik’in İstanbul Barosu önünde anılması tepki aldı.

28 Ağustos 2020 14:34

Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesinin ardından avukatlardan Ebru Timtik, terör örgütü DHKP-C'nin Türkiye sorumlularından Kamile Kayır'la aynı bölmede yakalanmıştı.

Çok sayıda DHKP-C'li teröristin avukatlığını yaptığı belirlenen Timtik, 2019'da düzenlenen operasyonla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemenin gerekçeli kararında, Halkın Hukuk Bürosu'nda avukat olarak çalışan Ebru Timtik "Yakalanan örgüt mensuplarına örgüt talimatlarını ilettiği, örgütle arasındaki irtibatı sağladığı, kuryelik yaptığı" suçlamaları yapılmıştı. 'Örgüt üyeliği' suçundan Ebru Timtik 13 yıl 6 ay, hapse mahkûm edilmişti.

Cezaevine girmesinin ardından örgüt talimatıyla 238 gündür ölüm orucu tutan Ebru Timtik'in hayatını kaybettiği öğrenildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği isimli sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada Timtik'in nabzının çok düştüğü ve kalp masajı yapıldığını daha sonra ise hayatını kaybettiği ifade edildi.

BARO ÖNÜNDE ANMA YAPILACAK

Tüm bu gelişmeler ardından Timtik'in cenazesinin İstanbul Barosu önünden anma töreni ile kaldırılacağı öğrenildi. Terör örgütü yanlısı bir avukata baro önünde anma töreni gerçekleştirilmesi tepki aldı.

İŞTE O SKANDAL TWEET

Bu haberi örgütün hukuk derneği Çağdaş Hukukçular Derneği sosyal medya üzerinden şu şekilde duyurdu: "Ebrumuzun cenazesini saat 10.00'da Adli Tıp Kurumu'ndan teslim alacak, 12.00'de İstanbul Barosu önünde anma törenini gerçekleştireceğiz. Anma töreninin ardından cenaze Gazi Cemevine kaldırılacak ve Gazi Mezarlığı'nda defnedilecektir."

Yorumlar