BIST11.139,46%0,05
USD33.0938%36.0624
EURO36,0871%42.8790
ALTIN2.601,26%0.01
Gündem

"Biraz da Buraya Bakın"

Batı Asya Araştırmaları Enstitüsü (BAAE) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, mevcut ekonomik politikaların ülkede sosyal patlamalara neden olacak ekonomik koşulları oluştuğuna dikkat çekerek, iş dünyasının işlerini, vatandaşların ise evlerini çekip çevirecek ekonomik döngüden çok uzaklaşıldığını ve paranın pul olduğu günümüzde nakit para sıkıntısının gerçek hayatı esir aldığını söyledi.

Abone OlGoogle News
05 Temmuz 2024 09:38

Günümüz ekonomik koşullarının mevcut iktidarının uzun vadeli kötü ekonomi programının sonucu olduğunu belirten Yardımcıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e seslenerek bugünkü boğaz sıkma politikasının uzun vadede fakirleşen toplumda gerginlik meydana getirdiğini ifade etti.

Yardımcıoğlu, “Sayın Şimşek bunları size söylüyorum. Kulağınızı açıp iyi dinlemenizi isterim. Ülkenin gerginliği ve birbirlerine saldırmaya hazır olmasının sebebi, sizden öncekilerin uyguladığı ekonomik ve finansal politikalar olduğu kadar sizin uyguladığınız “boğaz sıkma” politikasıdır. Elbette hastanın gırtlağını sıkarsanız ölür ve ölünce de tansiyonu düşer! Ekonominin gırtlağını sıkıyorsunuz enflasyonu düşürmek için ama artık insanlar kredi kartlarını ödeyemez oldu. Çeklerini ve senetlerini ödeyemez oldu. Paranın pul olduğu bu günlerde insanların elinde ve aktiflerinde bir para da kalmadı artık” dedi.

“ANADOLU ÇOCUKLARININ TEK PASAPORTU VAR VE ÇEKİP GİDECEĞİ İKİNCİ BİR ÜLKE DE YOK!”

Ekonomide gelinen gelir ve vergi adaletsizliğinin toplumda çok zenginleri daha çok zengin ettiğini, toplumun geriye kalanını da fakir sınıfına hapsettiğini aktaran BAAE Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, şöyle konuştu: “Siz böyle devam ederseniz en büyük sosyal patlamanın gerçekleşmesini başaracaksınız. İnsanlar ve işletmeler çok kötü durumda. Size bunu birileri söylemeli. Etrafınızdaki birileri sanırım size bunu söylemiyor. Biz söylemiş olalım.  Sizin tuzunuz kuru Sayın Bakan. Bakın buraya, iyi bakın hem de. Maaşlarını peşin aldığınız, ayrıldığınız kuruluştan alacağınız ücret ve özlük haklarını devletten peşinen aldığınız konuşuluyor piyasalarda. İngiliz pasaportunuz var mı? Sıkıştığınızda bu ülkeden çekip gidebilirsiniz ama Anadolu çocuklarının tek pasaportu var ve çekip gideceği ikinci bir ülke de yok!”

“MİLLETİ BİTİRİRSENİZ GERİYE HİÇBİR ŞEY KALMAZ”

Milletin kaliteli yaşam ve refah düzeyinden çok çok uzakta sadece nefes alarak yaşam mücadelesi verdiğini kaydeden Yardımcıoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sayın Bakan buraya bakın! İyi bakın hem de! Ülkede neredeyse her şey mahvolur hale geldi. Biraz kendinize gelin. İnsanların durumuna bakın. Hani İnsanı yaşat ki devlet yaşasın diyorduk ya! İnsanlar yaşamaktan nefret eder hale geldi, can çekişiyor millet. Biraz nefes aldırın millete Sayın Şimşek!Hastayı öldürmeyin, yaşatın. Yaşatın ki ülke yaşasın. Sizden öncekilerin çoğu başka hataları yaptı ama siz de şu an daha başka bir hata yapıyorsunuz. Sayın bakan iş dünyasını dinleyin ve vatandaşları bir dinleyin. Emin olun size fikir vereceklerdir. Milleti bitirirseniz geriye hiçbir şey kalmaz. En büyük beka meselesini yaratmayın! İnsanların toplumsal olarak çok gergin olmasının temelinde sizden öncekilerin politikaları ve sizin şu an uyguladığınız acımasız politikalar var. Nefes aldırın nefes! Sizi daha önce tekme tokatla, tukaka ederek göndermişti Dünya Liderimiz. Buna gerek yoktu ama oldu. Tekrar geri geldiğiniz şu dönemde milleti düşünün biraz.”

“TOPLUMDA GERGİNLİK ARTIYOR, ÖFKE ARTIYOR, TEPKİ ARTIYOR”

Kötü ekonomik koşulların toplumdaki öfke ve gerginliği artırdığına dikkat çeken Yardımcıoğlu, şunları kaydetti: “Fildişi kulelerinizden Anadolu’yu göremiyorsunuz, işletmelerin yok olduklarını göremiyorsunuz anladığım kadarıyla Sayın Mehmet Şimşek. Amerikan aksanıyla konuşmak sorunları çözmüyor. Toplumda gerginlik artıyor, öfke artıyor, tepki artıyor. Sakinleştirin piyasaları, nefes aldırın piyasalara, işletmelere ve insanlara. İnsanlar aç farkında mısınız Sayın Bakan! Anadolu büyüklüğünde vicdanı olduğunu söyleyenlerin bu kadar vicdansız olması kabul görmüyor milletin nezdinde Sayın Şimşek. Sayın Mehmet Şimşek! Siz ki Batmanlı gariban bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştiniz. Garibanlığın ve zorluğun ne olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Geldiği yeri unutmak çok ayıp değil mi?”

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar