BIST11.139,46%0,05
USD33.0788%36.1250
EURO36,1209%42.8953
ALTIN2.599,73%-0.55
Gündem

Adalar’da ulaşım tartışması! 'Azmanbüs' krizi büyüyor

İstanbul’da Adalar’da faytonların kaldırılması ile başlayan ulaşım tartışması, elektrikli minibüslerle devam ediyor. İBB, şu an için tek yasal çözümün bu olduğunu savunurken, Adalılar ‘azmanbüs’ dedikleri araçlara karşı.

Abone OlGoogle News
29 Haziran 2024 11:59

Atlara yönelik kötü muamele gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2020 yılında Adalar’da fayton taşımacılığına son verdi. Ardından İBB 13 kişilik, elektrikli, L sınıfı tescilsiz araçlarla toplu taşıma faaliyetlerine başladı. Bu araçların lisans süresi dolunca İBB, bu kez elektrikli, daha geniş iç hacimli yeni araçları hizmete aldı. Ancak Ada halkı “azmanbüs” adını taktıkları bu minibüsleri istemiyor. 

Adanın dokusuna uymadığı, tehlikelere yol açtığı gerekçesiyle karşı çıkılan minibüslerle ilgili İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adalar’da toplu taşıma hizmeti vermenin İBB için yasal zorunluluk olduğunu kaydetti ve lisans süreleri dolan araçlar yerine, elektrikle çalışan, sessiz, güvenlik koşullarını sağlayan ve lisanslanabilen tek araç tipi olan minibüsleri devreye aldıklarını belirtti.

‘UKOME KARARI GEÇERSİZ’

Ada sakini Avukat Erhan Ergun ise İBB’nin uygulamasının yasal dayanağının bulunmadığını savunuyor. İBB yetkililerinin Adalar’daki toplu taşımayı 06.02.2020 tarihli UKOME kararına dayandırdıklarını kaydeden Ergun, “UKOME kararı, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdari Dava Dairesi’nin 04.01.2022 tarihli hükmüne göre geçersizdir. İdareyi bağlaması gereken mahkeme kararları dikkate alınmıyor. Algı yönetimi taktikleriyle topluma eksik ve yanlış bilgi veriliyor” diyor.

“Yapılan toplu ulaşımın yasal dayanağı yok” diyen Ergun, şunları söylüyor: “Adalar, 2020 yılına kadar toplu ulaşımın olmadığı, 1984’ten bu yana tamamı SİT alanı olan ve 2021’de ‘özel çevre koruma bölgesi’ ilan edilmiş bir koruma alanı. Koruma kurullarının yerleşik kararlarına göre Ada yollarının tamamı yaya yoludur. Motorlu araç kullanımı sadece zorunlu hallerde istisnai olarak mümkündür. Bu alanı, minibüs-otobüslerle dolduramazsınız. Demokrasi gereği öncelikle Ada’da yaşayanların ve Adalar Belediyesi’nin, sonrasında koruma kurullarının onayını almak zorundasınız.”

ADALILARA 17.70, TURİSTLERE 60 TL

Adalar’da elektronik bilet tarifesine göre, tam, sosyal, öğrenci ve yaşlı ücreti 60,66 TL. Yıllık kullanım bedeli 435 lira olan ‘Adakart’ sahipleri ise, aynı araçlardan 17,70 TL’ye faydalanıyor.

ADALAR’DA YENİ ULAŞIM HATLARI

Büyükada

*BA1: Çarşı- Tepeköy-Kadıyoran (11 durak)

*BA4: Çarşı-Kumsal-Maden (21 durak)

*BA5: Çarşı-Nizam (11 durak)

Heybeliada

*HA1: Çarşı-Akçakoca-İtfaiye (14 durak)

Burgazada

*BU1: Çarşı-Kalpazankaya (18 durak)

Kınalıada

*KA1: Çarşı-Narçiçeği

TESCİLSİZ ARAÇ ELEŞTİRİSİ: SUÇ İŞLENDİ

Belediye yetkililerinin açıklamalarına göre 2024 nisan ayına kadar tescilsiz araçların, UKOME’nin özel izniyle trafiğe çıkmasının sağlandığını belirten Ergun, şu eleştirileri dile getirdi: “Bu açıklama 2020’den bugüne kadar suç işlenmekte olduğunun, nisan ayından sonra ise ‘yoğunlaşmış bir kasıtla’ suç işlenmeye devam edildiğinin itirafıdır. Toplu ulaşım sisteminde, trafik tescilli araçların çalıştırılması, Karayolları Trafik Kanunu, Kara Yolları Taşıma Kanunu ve ilgili trafik mevzuatı gereğince yasal zorunluluktur ve UKOME’nin aksi yönde karar vermesi mümkün değildir. Bugüne kadar tescilsiz araçlarla üstelik toplu taşıma işi yapanlar suç işlemiştir.”

‘KAMU YARARI DEĞİL KÂR AMACI GÖZETİLİYOR’

Minibüslere gerekçe olarak gösterilen 60 bin ziyaretçinin Adalar’da yaşamadığını belirten Ergun, “Fahiş fiyatlarla turist taşıyarak bunun kamu yararına olduğunu iddia edemezsiniz. 65 yaş üzerindeki vatandaşlar, İstanbul’un her yerinde İETT araçlarıyla ücretsiz taşınırken Adalar’da ücret karşılığı taşınıyorlar. İstanbul’da İETT araçlarını aktarmalı ücret ödeyerek kullanabilirsiniz, Adalar’da yapamazsınız. Bu tip uygulamalar eşitlik ilkesine aykırı. Bütün bunlar koruma alanına motorlu azman araçların kamu yararı gözetilerek değil kâr etme amacıyla zorlama usullerle sokulduğunu gösteriyor” dedi.

DAVA AÇILACAK

Ergun, salı günü suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, “Fiyat tarifesi de eşitlik ilkesine aykırı. Bu korsan taşımacılıktır, toplu taşıma değil” dedi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar