BIST11.139,46%0,05
USD33.0783%36.1217
EURO36,1421%42.9019
ALTIN2.598,67%-0.59
Gündem

Yardımcıoğlu: Doğu Türkistan bizim için çok değerlidir!

Batı Asya Araştırmaları Enstitüsü (BAAE) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, Doğu Türkistan’da yapılan Çin zulmüne dikkat çekerek, “Gazze bizim için ne ise Doğu Türkistan da aynı değerdedir hatta daha da önemlidir” ifadelerine yer verdi.

Abone OlGoogle News
22 Haziran 2024 13:59

Çin Devleti’ne susarak ve bekle gör politikaları ile değil net bir üslupla tepki gösterilmesi gerektiğini belirten Yardımcıoğlu, “Orada Bir Ülke Var, Adı Doğu Türkistan. Duyuyor musunuz Ey Milletim? Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki yaklaşık 630 köyün isminden, İslam'a veya Türk-Uygur kültür ve tarihine atıfta bulunan unsurları çıkaran Çin Halk Cumhuriyetine gereken tepki verilmelidir. Yeni bir dünya savaşının eşiğinde bulunduğumuz şu günlerde bir ittifakın içinde bulunmamız gerekecekse eğer, bu ittifak kardeşlerimize her türlü zulmü yapan Çin devleti ile birlikte olmamamızı gerektirir. Ve tüm bu yapılanlardan dolayı Çin Devletine en gür seda ile cevap verilmelidir. Susarak, bekle gör politikaları ile değil net bir üslupla gereği yapılmalıdır” dedi.

Çin ile ekonomik çıkarlar için Doğu Türkistan zulmünü görmezden gelmenin bir vebali olacağını aktaran Yardımcıoğlu, şöyle konuştu: “Gazze bizim için ne ise Doğu Türkistan da aynı değerdedir hatta daha da önemlidir. Çin’in parası için bugün kafalarını başka yöne çevirenler, duymazdan ve görmezden gelenler yarın bu vebalin vicdani rahatsızlığını taşıyacak ve hesabını veremeyeceklerdir. Milletimiz ile hassasiyetimizi paylaşıyor ve dilsiz şeytan olmaktan Allah’a sığınıyoruz. Dışişleri Bakanlığımızın gereğini yapmasını bekliyor ve Sayın Hakan Fidan’ın ve MİT Başkanımız İbrahim Kalın’ın bu konuya dikkatini çekmek istiyoruz.”

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar