BIST11.064,85%0,37
USD33.0559%36.0516
EURO36,0367%42.9194
ALTIN2.569,75%0.79
Gündem

Yardımcıoğlu: Düşük kur politikası ülkeye zarar vermektedir!

Batı Asya Araştırmaları Enstitüsü (BAAE) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, düşük kur politikasının ülke ekonomisine verdiği zarara dikkat çekti.

Abone OlGoogle News
18 Haziran 2024 23:34

Yardımcıoğlu, “Türkiye’ye döviz getirip, TL’ye çevirip mevduat hesabı açanlar ya da bankadaki döviz hesaplarını bozup ellerine geçen parayı TL mevduat hesabına yatıranlar ya da devlete veya özel kuruluşlara ait tahvilleri satın alanlar, ülkede çok ciddi vurgun yapmaktadır. Kur baskılanarak düşük tutulduğu süre boyunca bunlar ‘ülkenin kanını emmeye’ devam edeceklerdir. Bu ‘sülüklerin’ para kazanamamalarının yolu; kurun sabit tutulmamasıdır. Ancak bu uygulama ile bu servet transferinin önüne geçilecektir” dedi.

Düşük kur politikasının felaket sonuçlar olacağını aktaran Yardımcıoğlu, ekonomi yönetimini uyararak şunları söyledi: “TL mevduata faiz verilir gibi görünse de aslında dövize dünyanın en yüksek faizi ödenerek, fiktif bir rahatlamanın orta vadede büyük maliyetlere yol açacağı hiç akıldan çıkarılmamalıdır. Sayın Mehmet Şimşek, Sayın Cevdet Yılmaz buna çok dikkat etmelidirler ve maiyetinde uzman ve bürokratları da uyarmalıdırlar. Ülkede zengin ve fakir arasındaki farkın daha da açılmasına sebep olunarak, sosyal katmanların birbirine düşman olması gibi bir beka sorununu bünyesinde barındırmaktadır.”

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar