BIST10.688,54%-0,77
USD32.9047%35.3293
EURO35,3866%41.7729
ALTIN2.466,56%0.65
Gündem

Bakan Fidan: İran'dan gelen vefat haberi bizi derinden üzdü

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümüyle ilgili Türkiye'den ilk açıklama Bakan Fidan'dan geldi. Bakan Fidan, 'İran'dan gelen vefat haberi bizi derinden üzdü. Kaza haberini ilk aldığımız andan itibaren elimizdeki bütün imkanları seferber ettik' dedi.

Abone OlGoogle News
20 Mayıs 2024 10:36

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan için başsağlığı diledi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Pakistan Dışişleri Bakanı Muhammed İshak Dar ile ortak basın toplantısında konuştu. 

Bakan Fidan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Kaza haberini aldığımız andan itibaren İran makamlarıyla temas halinde olduk. Elimizdeki tüm imkanların seferber edilmesi için uğraştık. Tüm kuruluşlarımız ellerinden gelen tüm çabayı gösterdi. Ama maalesef aldığımız haber bizi üzdü. 

İran halkının başı sağ olsun. Kazada vefat edenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. 

Türkiye ve Pakistan İslam dünyasının sesini duyurabilmek için birlikte çalışmaya devam edecek. Pakistan stratejik ortağımızdır. Beraberce tespit ettik ki, aramızdaki kardeşlik bağlarını hayata geçirmek için biraz daha ileri adım atmamız gerekiyor. Özellikle ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarmak için ortak bir hedef koyduk. 

Başta savunma sanayii olmak üzere yatırımlarla çok geniş bir alanda ortaklığımızı ilerletmek için kararlar aldık. 

Bölgesel konuları da ele alma fırsatımız oldu. Gazze ve Afganistan mevzularını etraflıca görüştük. Afgan kardeşlerimizin kalıcı huzura ulaşması için neler yapabiliriz bunu görüştük. 

Başkalarına sürekli insan hakları ve demokrasi dersi verenlerin (İsrail'in Gazze'de işlediği) bu suça ortak olmalarını kınıyoruz.

Gazze'deki insani suçlara karşı Pakistan'la tavrımız ortak. İnsan hakları dersleri verenlerin çifte standardını kınıyoruz."

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar