BIST11.064,85%0,37
USD33.0344%36.0114
EURO36,0361%42.8351
ALTIN2.561,47%0.47
Gündem

Gazze'ye 5 tır insani yardım malzemesi yola çıktı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi katkısıyla ve koordinasyonunda hazırlanan 5 tır insani yardım malzemesi Filistin’in Gazze şehri için yola çıktı.

Abone OlGoogle News
11 Mart 2024 17:50

Gazze’de zulüm gören insanların ihtiyaçlarını bir nebze de olsa karşılamak için Gaziantep Modeli kapsamında Gaziantep Büyükşehir, iş insanlarıyla bir araya geldi ve 95 tonu gıda olmak üzere toplamda 115 ton insani yardım filosu hazırladı. Bu kapsamda 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen basın açıklaması sonrası 5 tır Gazze için yola çıktı.
 
Büyükşehir, Ramazan ayı boyunca Gazze’nin ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabilmek için  yardım toplamaya devam edecek. Buna göre, toplanması hedeflenen 300 tır ile Gaziantep gemisi oluşturulacak. Yardımda bulunmak isteyen hayırseverler, belediyeyle irtibata geçebilir.
 
Programa, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, şehrin önde gelen iş insanları, STK’lar ve vatandaşlar katıldı.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, basın açıklamasında yaptığı konuşmada, çocukların öldüğü ve öldürüldüğü dünyada hiçbir insanın masum olmadığını belirterek, şunları söyledi:
 
“Bugün burada bir duruş göstermek, burada safımızı belli etmek için 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndayız. 100 yıl önce ecdad, zerdali çekirdeği ile direnmiş, Antep’i Gazi yapmıştır. Gazze’de yaşananları en iyi Gazinin çocukları bilir. Gazinin çocukları, kurtuluşun en önemli simgesi olmuştur. Bu bölgede Urfa Şanlı, Maraş Kahraman olmuştur. Bölgedeki bu direniş bütün Türkiye’ye sirayet etmiş ve kurtuluş mücadelesi sonunda Cumhuriyetimiz kurulmuştur.”
 
Yaşam hakkının en temel hak olduğunu anlatan Başkan Fatma Şahin, “BM’nin insan hakları beyannamesi bugün çalışsaydı, Gazze’deki çocuklar yaşayacaktı.  İnsanların canı bize emanet. Malı, ailesi ve inancı bize emanet. 2 milyonluk şehre böyle bakarken o gün Suriye’deki çocuklar öldürülürken de bu dünya sessizdi. Bu durum Ukrayna’da da aynıydı, yine çocuklarımız öldü. Bu sessiz kalış bugün Gazze’de hakim. Yaşatanlar ve öldürülenler mücadelesinde yaşatanların yanındayız. Önce insan, insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla hareket ediyoruz” diye konuştu.

ŞAHİN: GAZİANTEP’İN GAZZE’YE YAPTIĞI BU YARDIM DİLERİM DİĞER ŞEHİRLERE DE ÖRNEK OLUR
 
Gaziantep’in Gazze’ye yaptığı bu yardımın diğer şehirlerede örnek olmasını dileyen Başkan Şahin, “Bu bir başlangıç. Hayırseverlerimize çok teşekkür ediyorum. Bir telefonla bu yardıma destek oldular. Herkes hayat sınavında. Gazi şehrin bu örnek davranışının sürmesini ve hayırda yarışmasını temenni ediyorum. Gazzeli çocukların yaşadığı, insanlığın yaşadığı bir dünyayı yaşatmak için bugün buradayız. Safımızı belli etmek için buradayız. Rabbim hayırlarınızı kabul buyursun” ifadelerini kullandı.
 
Gazze’de yaşanan insanlık dramına işaret ederek ‘Sözün bittiği yerdeyiz’ diyen Gaziantep Valisi Kemal Çeber, “Duygularımızı nasıl ifade edeceğimizi bilmiyoruz. Büyük bir dram yaşıyouz. İçimiz parçalanıyor. Dünya, dünya tarihinin görmediği kadar büyük bir zulmü izliyor. Ama biz Gaziantep olarak neler yapabiliriz diye gayret içerisindeyiz. Bugün biz sadece 5 tır göndermiyoruz. Bugün bir şeylerin ölmediğini haykırmak istiyoruz” dedi.
 
AK Parti Grup Başkan Vekili ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, Ramazan’ın arefesinde hayırlı bir iş için bir arada olduklarını belirterek, “Gazze için hazırlanan 5 tırlık yardım malzemesi için başta Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ve ekibine daha sonra emeği geçen hayırseverlerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar