BIST9.062,36%-1,28
USD31.2206%0.03
EURO33,8886%0.14
ALTIN2.041,98%0.07
Gündem

Danıştay kararını verdi! Atatürk Havalimanı ihalesi iptal edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan itiraz sonrası Atatürk Havalimanı'nın Millet Bahçesi'ne dönüştürülmesi için yapılan ihale Danıştay tarafından iptal edildi.

Abone OlGoogle News
12 Şubat 2024 13:55

İstanbul'da bulunan ve uzun bir süre merkezi havalimanı olarak kullanılan Atatürk Havalimanı'nın Millet Bahçesi olarak dönüştürülmesi amacıyla yapılan ihaleyi iptal etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ankara 16. İdare Mahkemesi'nin ihaleyle ilgili kararını temyiz etmiş ve Danıştay, ihale sürecinde "ivedilik" şartının yerine getirilmediğine hükmetti.

FİRMALARIN ÖZEL NİTELİKLER ARANMADĞI BELİRTİLDİ

Sözcü'de yer alan habere göre, ihale, 29 Nisan 2022 tarihinde, aralarında Limak, Kolin, Mapa, YSE, YDA ve Yapı ve Yapı şirketinin de bulunduğu iktidarın önde gelen müteahhitlerine kapalı kapılar ardında davet usulüyle düzenlenmişti. Yapı&Yapı şirketi, 2 milyar 127 milyon 978 bin liralık teklifi ile ihaleyi kazanmıştı. Ancak, İBB'nin TOKİ ve Çevre Bakanlığı aleyhine açtığı davada, Ankara 16. İdare Mahkemesi, ihalede hukuka aykırılık bulunmadığına karar vererek davayı reddetmişti.

Danıştay'ın 13. Dairesi, İBB'nin temyiz başvurusunu değerlendirerek Ankara 16. İdare Mahkemesi'nin kararında hukuki isabet bulunmadığına ve ihalenin iptaline oybirliği ile karar verdi. Kararda, ihale sürecinde ivedilik şartının gereklilikleri yerine getirilmediği ve ihaleye davet edilen firmaların özel niteliklerinin aranmadığı vurgulandı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar