BIST11.064,85%0,37
USD33.0344%36.0114
EURO36,0361%42.8351
ALTIN2.561,47%0.47
Gündem

Marmara Avşa içmesuyu arıtma tesisi revizyon çalışmaları tamamlandı

Marmara Avşa İçmesuyu Arıtma Tesisi 2021 yılında 30.000 kişi ve 6.000 m3 /gün kapasiteye çıkarıldı.

Abone OlGoogle News
07 Şubat 2024 18:49

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BASKİ); Şehrimizin her bir noktasındaki altyapıya dokunarak, “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe” uygun içme suyunu sağlıklı ve kesintisiz olarak abonelerine ulaştırırken, yeni su kaynakları arayışına, su kalitesini arttırmak için içme suyu depo ve kaptajlarının yapım, bakım ve onarımlarına, aynı zamanda su kayıp kaçakla mücadelesine ve İlçe yatırımlarına hız kesmeden devam etmektedir.

Deniz Suyundan İçmesuyu Üreten İlk Tesis

Avşa Adasının içmesuyu ihtiyacı 2010 yılında devreye alınan, Türkiye’de ilk deniz suyundan içmesuyu üreten arıtma tesisinden sağlanmaktadır. 20.000 kişi ve 3.600 m3/gün kapasiteli Marmara Avşa İçmesuyu Arıtma Tesisi 2021 yılında 30.000 kişi ve 6.000 m3/gün kapasiteye çıkarılmıştır. Tesiste deniz suyu; ters osmoz prosesi ile arıtılarak kullanılmakta olup, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliği'ne uygun olarak “Su Musluktan İçilir” hedefi doğrultusunda su temini sağlanmaktadır. Tesisin işletme kabiliyetinin arttırılması amacıyla yer alan pompalarının yenilenmesi, değişimi ve tesise ait su alma yapısının rutin temizlikleri ve kum filtrelerinin değişimleri yapılmıştır.

Marmara Avşa İçmesuyu Arıtma Tesisi 2024 Yılı Yaz Sezonuna Hazır

Yaz sezonunda gözde turizm beldelerinden olan Avşa Adasında nüfus yoğunluğuyla doğru orantılı olarak artan içme ve kullanma suyu ihtiyacına yanıt vermek ve deniz suyunun tesis ekipmanlarında yarattığı tahribatı ortadan kaldırmak için tesiste kapasite artışı ve revizyon çalışmaları tamamlanmıştır. Çalışmalar kapsamında; Su alma yapısında ve kum filtrelerinde yer alan su dağıtma ve su toplama ünitelerinde revizyon yapılmış, kaba ve ince ızgaralarda, kum filtre besleme pompalarında, ters osmoz membranlarını besleyen yüksek basınç pompalarında, basınç eşanjörlerinde ve ters osmoz membranlarında bakım çalışmaları, kum ve remineralizasyon filtrelerindeki medyanların değişimi ile ters osmoz membranlarının filtre ve kılıf değişim işlemleri yapılmıştır.

BASKİ Genel Müdürlüğü “Yaşam kaynağı suyun sürdürülebilir hizmet anlayışıyla, etkin ve verimli kullanılmasını sağlayarak çevreye duyarlı, gelecek nesillere aktarılmasında öncü bir kurum olmak” vizyonuyla vatandaşlara uluslararası standartlarla 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar