BIST9.120,82%0,65
USD31.2263%0.05
EURO33,9580%0.34
ALTIN2.038,61%-0.10
Gündem

Yeni, milli ve sivil bir anayasaya Türkiye'nin ihtiyacı vardır

.

Abone OlGoogle News
11 Aralık 2023 10:59

 

Türkiye’de uzun zamandan beri tartışılan, devlet adamlarının ve akademisyenlerin yapılmasında fayda gördükleri yeni anayasanın mutlaka bu dönemde çıkarılmasının zaruretini görüyoruz. Yeni anayasa, Türkiye’nin elini rahatlatacak güvenlik, kalkınma ve sosyal barışın teminine katkı sağlayacaktır. Yeni anayasanın demokratik, çoğulcu, herkesi kucaklayan, adaleti sağlayan ve hürriyetlerin genişlemesinde imkân vereceğine inanıyoruz.

Bugünkü anayasa, 12 Eylül 1982 Anayasasıdır. Bu anayasa darbelerin, milli iradeye itibar etmeyen “darbe anayasasıdır” ve zaman içinde 26 kez revize edilerek 175 maddesi değişmiştir. Bugünkü şartlarda yeterli değildir ve adalet adına istenilen sonucu vermemektedir. Bu darbeci anayasa yürürlükte oldukça hukuk düzeni çelişkilerini devam ettirecektir ve birbirine aykırı hususlar uygulamada kendilerini gösterecektir.

Bu darbeci anayasa, hak ve hürriyetlerinin genişletilmesi ihyası için değil, bu çerçeveyi zapturapt altına almak mantığı ile hazırlanan bir anayasadır. Yani fertlerin hak ve hürriyetlerine önem verileceğine, devlet otoritesini daha fazla hâkim kılmış ve 1961 Anayasası ile 1982’nin anayasalarında 14 kurum getirilerek Milli iradenin önüne set set duvar çekilmiştir. Anayasa Mahkemesi, Milli Güvenlik Kurulu, Bankalar Denetleme Kurulu gibi vesaire vesaire kurullarla, milletimizin seçtiği siyasi iktidarı, planlanan büyük projeleri ve kalkınma konusundaki samimi hizmetleri engelleyerek devlete faydadan çok zarar vermiştir.

Bu milli ve yerli anayasayı bu hükümetin çıkarma borcu vardır ve kısa zamanda hazırlayıp Meclis’ten geçirmelidir.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetilen Türkiye Büyük Millet Meclisi, acilen yeni anayasa yapma fırsatını değerlendirmelidir ve en kısa sürede yapmalıdır. İyi niyetli, vatansever hükümet ve iktidarların adil bir anayasayı yapmaları memleketin maddi, manevi kalkınmasına vesile olacaktır. Yerli ve milli anayasanın mutlaka yapılması ve milletin iradesine, ihtiyaçlarını uygun tarzda kabul edilmesi artık kaçınılmazdır.

YENİ ANAYASA NASIL OLMALIDIR?

Artık, milli iradenin üstüne ve fertlerin ana hak ve hürriyetlerini genişletmek ve milletin ihtiyaçlarına cevap veren, milli ve yerli bir anayasa hazırlanmalıdır Çünkü mevcut olan anayasa 175 maddesi değişmiş geri kalan 128 maddesi de bazen işletilmekte bazen işletilmemektedir.

Yeni anayasada halkın ihtiyaçları karşılanırken kimlikler, din ve vicdan özgürlüğü, kuvvetler ayrılığı demokratik bir zihniyetle vatanseverlik duyguları içinde kalem alınmalıdır. Niyet temizse yapılan iş de faydalı ve milletin kalkınmasına halkımızın huzur ve güvenliğine imkân verecektir.

Yeni anayasa toplumsal barışı sağlarken ülkenin ortak aklını vicdanını da temsil etmelidir. İnsan işin merkezine konulmalı, demokratik bir ruh ve adaletli anlayışla olmalıdır. Zira millet, devletin temeli, ahlak ve özgürlüklerin sahibidir. Eksen halktır, insandır. Yeni anayasa özgürlükçü, her kesimi kucaklayan, halkın ihtiyaçlarına cevap vermelidir.

Bu Meclis, demokratik, milli ve yerli ruhla yazılan yeni anayasası yapmaya mecburdur ve mahkûmdur. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 52 oy veren millet, bu hükümetten acilen yeni anayasayı beklemektedir.  Sayın Reisicumhurumuz Recep Tayyip Erdoğan, milli ve yerli anayasanın yapılmasını devamlı savunmuş ve gerçekleşmesini istemektedir. Meclis’teki hukukçular da bu tasarılarla ilgili çalışmalı ve bu yeni anayasanın hazırlanması gündemden düşmemelidir. Aksi takdirde iktidar görevinde eksiklik yapar ve bir daha böyle bir fırsatı da olmayabilir.

Yeni anayasa toplumun birikmiş sorunlarını çözmekte kolaylık sağlayacaktır. Yeni anayasada seçim kanunu ve tüzük mutlaka değiştirilmelidir. Hak ve hürriyetler genişletilmeli, değerler, eşitlik, adalet ve özgürlükler iyi korunmalıdır.

Yeni anayasayı Türkiye Büyük Millet Meclisi yapacaktır. Partiler arasında uzlaşma sağlanmalıdır. Komisyon kurulmalıdır, partiler arası temaslar devam etmelidir. Parlamenterlerin konuya iyi niyetle yaklaşıp birbirlerine yardımcı olmaları gerekmektedir. Bu şerefli vazifeden kaçanlar, eksik yapanlar, önüne sert çekenler tarih huzurunda mahkûm olacaklardır ve tarihe cevap veremeyeceklerdir.
Cumhur İttifakı, yeni anayasa ile ilgili tasarıyı bir an önce hazırlamalı.

Anayasa Meclis’ten çıkmaması halinde yine halkın önüne koyulup milletin iradesine müracaat edilecektir. Mevzuatımızda referandum vardır, Meclis’ten çıkmama halinde elbette referanduma gidilecektir ve referandumda %75’ten fazla oy alarak kabul edilecektir.

Çünkü milletin yeni anayasaya ihtiyacı vardır. Kamu yararı anlayışıyla ve toplumsal mutabakatla yapılacak olan yeni bir anayasa, milletin huzur ve güvenine vesile olacaktır. Yeni anayasa ile işler iyi gidecek, engeller ortadan kalkacak ve Türkiye kabuğunu patlatacak, ülkenin önü açılacaktır.

Memleket ve milletin menfaati için kendisini feda edercesine gece gündüz çalışan hükümet mensuplarına elbette kuvvet ve güç verecektir, milletin vicdanında da yer almalarına vesile olacaktır.

“SEN-BEN KAVGASI” BİTECEKTİR

Çünkü işler muntazam gidecek “sen-ben kavgası” bitecektir.

Milli, yerli ve sivil ve insanın merkezinde olan, hak ve hürriyetleri genişleten bu anayasa elbette herkesi mutlu edecek ve bu vesile ile Türkiye sevdaları da rahat ve sağlıklı olarak hizmet etme imkânlarını bulacaktır.

Meclis’in iç tüzüğünün değişmesi, siyasi parti kanunlarının değiştirilmesi, seçim kanununun değiştirilmesi gerekli iken hürriyetçi, adil ve vatanseverlik duygu ve ruhla anayasa metni hazırlanması bütün partilerin fikirleri alınarak, görüşleri tespit edilerek uzlaşmacı, sosyal barışı temin eden bir anayasa metninin hazırlanması gerekmektedir.

Ancak CHP ve HDP yine güzel çalışmalara, memleketin, milletin faydasına olan yeni anayasa metnine karşı gelecek ve katkıları olmayacaktır. Çünkü bu grubun saltanatları bitmiştir, eski kötü alışkanlıkları ve millete verdikleri zararlar ortadan kalkmıştır ve kalkmaya devam edecektir. Onlar tarihi sayfalara intikal edeceklerdir.

Yeni anayasa ile Türkiye kalkınan, büyüyen dünyanın en adil, en demokratik ve İslam tandanslı örnek bir devlet olacaktır. Komşu devletlerden, Avrupa devletlerinden daha adil bir yönetim ve idare kurulacaktır.

Bugünkü, 1961 ve 1982 Anayasası yamalı bohçaya benzemektedir. Anayasa mutlaka değiştirilmelidir. Yeni anayasa sivil, milli ve yerli bir ruhla hazırlanmalıdır. Demokratik, halkın ihtiyaçlarına cevap veren, özgürlükçü, hukukun üstünlük prensibini muhtevi herkesi kucaklayan sivil bir anayasa olmalıdır ve merkezinde insan olan ana hak ve hürriyetleri genişleten bir anayasa olmalıdır.

ADALET KOMİSYONU BAŞKANI CÜNEYT YÜKSEL

Milletimiz bu yeni ve milli anayasayı iktidardan beklemektedir. Aziz milletimiz de yeni anayasanın gerekli olduğuna inanarak başta Adalet Komisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili Sayın Profesör Doktor Cüneyt Yüksel olmak üzere bütün anayasa hukukçularından bu konuda büyük hizmetler beklemektedir.

İstanbul 2 No’lu Barosu’ndan yetişen tecrübeli hukukçulardan bu anayasanın çıkmasına vesile olanlar milletin duasını alacak ve milletimizin maddi ve manevi kalkınmasına vesile olacaktır.

Özetle; Türkiye’miz için yeni anayasa şarttır. Acilen hazırlanıp kabul edilmeli ve bir an önce hayata geçirilmelidir.

 

Avukat Mustafa Kuran

Tüm Hukukçular Birliği Genel Başkanı

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar