BIST7.913,76%-0,82
USD28.9689%0.17
EURO31,1861%-0.16
ALTIN1.866,62%-1.07
Gündem

Dolandırıcıyı dolandırdı: Senin parayla kahve içtik helal et!

Telefon dolandırıcısının oyununu çözen genç adam, kurnazlığı ve ikna kabiliyetiyle tek kuruş kaptırmadan dolandırıcının parasını almayı başardı.

Abone OlGoogle News
26 Ekim 2023 17:16

Dolandırıcılar her yolu deniyor. Çeşitli tuzaklara sık sık düşen vatandaşlar için yetkililer uyarılarda bulunuyor.

Ancak buna rağmen dolandırma vakaları son bulmak bilmiyor.

Kimi zaman da şahısların oyununu çözen vatandaşlar, önlemlerini alıyor. Bu sefer yaşanan olay ise alışılmışın dışında.

Vatandaşın kurnazlığı dolandırıcıyı yanılttı

Sivas'ta yaşanan olayda 35 yaşındaki sağlık çalışanı Fatih Çağlar, filmlere konu olacak bir dolandırıcılık hikâyesine imza attı.

Olay, Çağlar’ın kendisini komiser olarak tanıtan bir kişi tarafından aranmasıyla başladı. Arayan kişi, Çağlar’ın banka hesabı üzerinden birçok kişinin dolandırıldığını, konuyu soruşturduğunu söyledi.

 

Bir araya gelip oyun oynadılar

Dolandırılmak istendiğini ilk anda fark eden Çağlar, arkadaşlarından da yardım alarak dolandırıcıya unutulmayacak bir oyun oynadı.

Çağlar’ın bir arkadaşı patronu, bir arkadaşı taksici, bir arkadaşı ise banka görevlisi oldu.

Çağlar ve dolandırıcı arasında telefon trafiği yaklaşık 1 hafta sürdü.

 

Dekont diye kendi fotoğraflarını attılar

Çağlar dolandırıcıyı, saf olduğu konusunda ikna etti. Dolandırıcıya teslim etmek üzere bankadan 180 bin TL kedi kullandığına inandırdı. Ancak banka şubesine gidecek 200 TL parası olmadığını söyledi.

Buna inanan dolandırıcı, Çağlar’a 200 TL para gönderdi. Çağlar ve arkadaşları ise 180 bin TL’lik dekont yerine dolandırıcıya kahve içerken çekilmiş bir fotoğraflarını gönderip, “Senin para ile kahve içtik, hakkını helal et.” şeklinde mesaj attılar.

 

"Beni tebrik edip 200 TL’yi helal etti"

Çağlar, gerçekleştirdiği başarılı operasyonu sırasıyla anlatarak, dolandırıcının dolandırıldığını anladığında ondan helallik istediğini belirtip, “Helal et dedim. Etmeyeceğini söyledi. Sonra beni tebrik edip ‘Bunu nasıl başardın’ diye sordu. Ben de onlara ‘Siz çok amatörsünüz, cin olmadan adam çarpmaya kalkıyorsunuz’ dedim. Sonra beni tebrik edip, 200 TL’yi helal etti. Beni engelledi, şimdi arayıp ulaşamıyoruz. Bu 200 lirayı bir hayır kurumuna bağışlamayı düşünüyorum. Kahve paralarını kendimiz ödedik. Eğer bu parayı kullanırsak onların durumuna düşerdik.” dedi.

 

"20 yıldır aynı numara"

Dolandırıcılara karşı dikkatli olun uyarısında bulunan Çağlar, artık dolandırıcılarında dikkat etmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi. “Bunlar halen polis ve savcı olarak vatandaşlarımızı arayıp dolandırabiliyor. 20 yıldır aynı numara. Bunlara artık inanılmaması lazım. Hiçbir savcı, hakim insanları cep telefonuyla arayarak para istemez. Dikkatli olmak lazım. Artık dolandırıcılarında dikkat etmesi lazım.”

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar