BIST7.775,47%-1,75
USD28.9932%0.08
EURO31,2140%0.09
ALTIN1.860,07%-0.35
Gündem

İBB'ye güvenmeyin yolda kalırsınız! Aracınızın bakımlarını yaptırın

Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) beceriksiz yönetimi yüzünden İstanbullular her sene kar-kış geldiğinde mağdur oluyor. İBB’nin kışa hazırlık çalışmaları yetersiz kalırken, kışlık bakımı için otomobil servislerine giden vatandaşlar da yoğunlukla karşılaşıyor. Peki araç sahipleri araçlarını kışa nasıl hazırlamalı? Uzmanlardan araç sahiplerine altın değerinde tavsiyeler var. İşte aracınızın kışlık bakımı için yapmanız gerekenler…

Abone OlGoogle News
19 Ekim 2023 17:56

Kış mevsimi yaklaşıyor ve araç sahipleri otomobil servislerinin yolunu tutuyor. Havaların soğumasıyla birlikte kış mevsimini artık daha yakından hissetmeye başladık. Kış mevsimi, araç sahipleri için periyodik kış bakımı anlamına geliyor. Eğer siz de bir araç sahibiyseniz ve bu kışı sorunsuz geçirmek istiyorsanız, aracınızın kışlık bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin. Uzmanlardan araç sahiplerine altın değerinde tavsiyeler var.

Araçlara bakım yaparak kışa hazırlayabilmek adına çok önemli. Çünkü malum hava şartları sebebiyle sürüş güvenliği açısından aracın bakımının periyodik olarak takibinin yapılması ve bakım yaptırılması çok önemli. Peki bir aracın kışlık bakımı nasıl yapılıyor?

Hava filtresi, polen filtresi, balatalar ve diskler mutlaka kış bakımı öncesi kontrol edilmesi gereken ürünlerdir. Antifriz bakımı en önemlisi. Çünkü kışla birlikte antifriz eksikliği ve soğuk hava ile bloğun donarak patlamasına ve motorun kirlenmesine neden oluyor.

Kış lastikleri şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl 1 Aralık’ta başlıyor. Kesinlikle kış lastiği kış aylarında ticari araçlar için ve uzun yol yapan araçlar için kontrol edilmesi gereken bir faktör. Kış aylarında meydana gelen kazaların büyük bir bölümünü mevsimine uygun olarak kullanılmayan lastikler oluşturuyor. 7 derecenin altındaki havalarda lastiklerin yol tutuşunun azaldığı düşünüldüğünde, kış lastiği kullanmanın önemi de daha net anlaşılıyor.

Öte yandan yaz aylarında kış lastiği, kış aylarında ise yaz lastiği kullanmak hem yakıt tüketimini artırıyor hem de ses kirliliğine neden oluyor. Kış lastiği sadece kış aylarında kullanılması gerekmektedir. Çünkü yaz aylarındaki kış lastiğinin diş kalınlığı mevsim sıcaklığının normaline göre uygun değildir. Bu sebeple kış lastiği sadece kış aylarında kullanılır.

Dört mevsim olarak tabir ettiğimiz binek araçlarında yoğun kar yağışının olmadığı illerde dört mevsim lastikleri de tercih edebilir.

Araç sahiplerinin bu tavsiyelere kulak vermesi hem kendilerinin hem de diğer sürücülerin güvenliği açısından hayati önem taşıyor. Kış mevsimi boyunca dikkatli ve tedbirli olmak, olası kazaların önüne geçmek için en iyi yol.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar