BIST2.405,36%0,14
USD16.6854%-0.08
EURO17,4915%-0.17
ALTIN970,33%0.04
Gündem

Diyarbakır'da keşfedildi: Dünyaya açılacak

Diyarbakır, Büyükşehir Belediyesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı arasında sönmüş volkanik Karacadağ'daki jeosit alanlarının tespiti için protokol imzalandı.

Abone OlGoogle News
17 Haziran 2022 15:04

Büyükşehir Belediyesi, 'Mezopotamya'nın altın üçgeni yol haritası' projesi kapsamında Diyarbakır'ın zengin kültürel mirasının turizme kazandırılması, bölgesel kalkınmanın sağlanması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Projeler Şube Müdürlüğü, Karacadağ'ın UNESCO Küresel Jeoparklar programına dahil edilmesi için yaptığı müracaat kapsamında il sınırları içerisindeki jeosit alanlarının tespit edilmesi için proje hazırladı. Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın Teknik Destek Programı kapsamında 'Potansiyel Jeopark Alanı İçerisinde Jeosit Tespit ve Değerlendirme Çalışmaları İçin Danışmanlık Hizmeti Talebi' projesi kabul edildi. Protokol, Büyükşehir Belediyesi'nde Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Nihat Nurbaki ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral tarafından imzalandı. Proje kapsamında Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığınca kurulacak ekip, Karacadağ'da jeosit tespiti, haritalandırılması ve raporlanması için 60 gün boyunca saha tarama çalışması yapacak.

Geçtiğimiz yıl Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa sınırları içerisinde bulunan Karacadağ'ın Jeopark olması için UNESCO Türkiye Milli Komitesine yapılan başvuru uygun görülerek, bu konudaki 'iyi niyet beyanı' Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla UNESCO Sekretaryasına iletilmişti.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar