BIST2.405,36%0,14
USD16.6854%-0.08
EURO17,4915%-0.17
ALTIN970,33%0.04
Gündem

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya vetosuna ilişkin NATO’dan yeni açıklama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Madrid’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyeliği konusundaki endişeleri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Abone OlGoogle News
15 Haziran 2022 15:23

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başkenti Madrid’in ev sahipliğinde yarın gerçekleştirilecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Brüksel’de basın toplantısı düzenledi.

Madrid'de yapılacak zirveye değinen Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşı on yılların Avrupa-Atlantik güvenliğine en büyük tehdidi oluşturuyor” dedi.

“Müttefikler Ukrayna’ya desteğini sürdürmede kararlı”

Ukrayna’ya yönelik desteği yenileyen Stoltenberg, “Müttefikler, ağır silah ve uzun menzilli sistemler de dahil olmak üzere Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu askeri teçhizatı sağlamayı sürdürmeye kararlı. Üye ülkeler, Ukrayna’ya insani ve ekonomik yardımların yanı sıra milyar dolarlık askeri teçhizat da sağladı” ifadelerini kullandı.

“Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olma kararı tarihi bir karardır”

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurusuna yönelik açıklama yapan Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olma kararı tarihi bir karardır. Müttefiklerimizin güvenlik endişelerini dikkate alarak üyelik sürecinin bir sonraki adımı üzerinde çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

“Türkiye’nin endişeleri üzerinde çalışıyoruz”

Finlandiya ve İsveç ile yakın iletişim halinde olunduğunu kaydeden Stoltenberg, İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı ile bu hafta görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlattı. Finlandiya ve İsveç’in, Türkiye’nin terör örgütü konusundaki endişelerine yanıt verdiğini aktaran Stoltenberg, “Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyeliği konusundaki endişeleri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Tahıl koridoru projesinde Türkiye’ye destek

Ukrayna’dan tahıl ihracatı için Türkiye’nin bu sürece destek olduğunu dile getiren NATO Genel Sekreteri, “Türkiye, Ukrayna tahılının Karadeniz’de ihracatı için desteğini sürdürmeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar