BIST2.388,80%0,69
USD15.9521%0.27
EURO16,9604%0.91
ALTIN952,19%1.02
Gündem

Başkan Erdoğan resmen duyurdu! Suriyelileri ülkelerine döndürecek yeni proje açıklandı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'de anahtar teslim törenine video mesaj gönderdi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "1 milyon Suriyelinin dönüşünü sağlayacak proje hazırlığındayız." dedi.

Abone OlGoogle News
03 Mayıs 2022 12:26

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'de anahtar teslim törenine video mesaj gönderdi.

GERİ DÖNÜŞ PROJESİ

Başkan Erdoğan yaptığı açıklamada, "1 milyon Suriyelinin dönüşünü sağlayacak proje hazırlığındayız." ifadelerine yer verdi.

İşte Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın video mesajındaki açıklamalarından derlenenler;

Kimse vatanını sebepsiz yere terk etmez. Böyle bir mecburiyetle karşı karşıya kalanlara sınır ve gönül kapımızı açmak bizim insanlık borcumuzdur. Medeniyetimiz de tarihimiz de bize böyle davranmamızı öğütlüyor. Sadece Suriye'de değil, dünyanın pek çok yerinde yardım ve destek programları yürütüyoruz.

Daha önce dünyanın milli gelirine göre en çok yardım yapan ülkesiyken şimdi tüm alanlarda dünyanın en çok yardım yapan ülkesi konumundayız. Bu yardımların karşılığını rabbimizin çok daha fazlasıyla bize ihsan ettiğine inanıyorum. Sadece kapılarımızı açmakla kalmadık, onların yeniden evlerine dönebilmeleri için de her türlü gayreti gösterdik, gösteriyoruz. Suriye'deki trajedi karşısında Türkiye'nin sınır ötesi harekatlarını başlattığı 2016'dan bu yana güvenli bölgelere yaklaşık 500 bin Suriyeli dönüş yapmıştır.

Şimdi de 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni projenin hazırlığı içindeyiz. Azez-Cerablus-El Bab-Tel Abyad ve Resulayn ile 13 bölgedeki proje geniş kapsamlı. Konuttan hastaneye kadar, tarımdan sanayiye kadar tüm ekonomik altyapı projenin içinde yer alacak. Suriye'nin diğer kısımları da güvenli hale geldiğinde gönüllü geri dönüşler için gereken zemini hazırlamanın gayreti içinde olacağız.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar