BIST2.010,40%0,64
USD13.6288%0.14
EURO15,1740%-0.48
ALTIN785,21%-0.37
Gündem

Göz döndüren “Metaverse” çılgınlığı hız kazandı! Sultanahmet Camii ile Ayasofya Camii’ni sanal satışa çıkardılar

“Para kazanmak” adına Metaverse üzerinden sanal dünyadan sanal arsa ve yapı satma çılgınlığı hız kazandı. İnsanların birbirleriyle yarıştığı göz döndüren çılgınlıkta ABD’li bir şirket gözünü Türkiye’ye dikerek Sultanahmet Camii ile Ayasofya Camii’ni sanal olarak satışa çıkardı.

Abone OlGoogle News
13 Ocak 2022 13:48

Geçen yıl isim değiştirerek Meta adını alan Facebook'un fitilini ateşlediği "metaverse" çılgınlığı giderek büyüyor. ABD'li bir sanal emlak şirketi birçok tarihi yapıyı, sanal olarak satışa çıkardı. Satışa çıkarılanlar arasında Türkiye'den de eserler var.

Metaverse evreninde dünyanın her yeri sanal olarak satışa sunuluyor. Türkiye’den 20 bin parsel satıldı ve bu parsellerin 12 bin fazlası da İstanbul’da.

ABD'de sanal emlak şirketi Metaverse Group, SuperWorld isimli bir sanal alışveriş mağazasına yatırım yaptı. Fakat SuperWorld isimli platformda öne çıkan tarihi yapıların satış fiyatları ise dikkat çekti.

Birçok tarihi yapı ve alan sanal olarak satışta

1 milyon dolara yatırım yapılan SuperWorld isimli platformda Central Park'tan Eyfel Kulesi'ne, Çin Seddi'nden Gize Piramitleri'ne kadar birçok tarihi ve önemli yapı ve alan kripto para ile sanal olarak satın alınabiliyor. SuperWorld'un internet sitesine bakıldığında ise Dünya haritası dijital olarak görülürken, artırılmış gerçeklik özelliğinin de bulunduğu görülüyor.

Sultanahmet Camii'nin sanal satış fiyatı 334 dolar

Platformun internet sitesinde öne çıkarılan yerler arasında Türkiye'den de tarihi bir yapı var. SuperWorld'ün öne çıkardığı tarihi yapılardan biri de Sultanahmet Camii oldu. 0.1 Ethereum'a (yaklaşık 334 dolar) satışta olan Sultanahmet Camii'ni sanal olarak satın almak için ise uyumlu cüzdan gerekiyor.

Ayasofya Camii'nin sanal satış fiyatı 334 bin dolar

Fakat sitede daha farklı konumlara bakıldığında Türkiye'den başka tarihi yapıların da satışta olduğu görülüyor. Sultanahmet Camisi'nin hemen yanındaki Ayasofya Camii'nin 100 Ethereum'a (334.396 dolar) satıldığı görülüyor. Öte yandan platformdaki diğer noktaların da 0.1 Ethereum'a satışta olduğu görülürken Türkiye'de Ayasofya Camii'nin en yüksek fiyata satışta olduğu kayıtlara geçti.

“Güvenmiyorum”

Akit TV olarak ‘metaverse’ konusunda görüşlerini sorduğumuz vatandaşlar ise genel itibariyle söz konusu sanal satışa güvenmediklerini, daha elle tutulur yatırımlara yönelmeyi tercih ettiklerini belirtti.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar