BIST2.011,16%13.5100
USD13.4088%-0.34
EURO15,1498%-0.79
ALTIN791,94%-0.21
Gündem

Osmangazi Belediyesi'nin aldığı karar Kemalistleri çıldırttı: Etek ve açık kıyafet tamamen yasaklandı

Bursa'nın Osmangazi Belediyesi'nde bir genelge yayınlandı. Genelge ile kadın personelin diz üstü etek, yırtmaçlı etek, kolsuz ve yakası çok açık kıyafet giymesi yasaklandı. Erkek personele ise tıraş zorunluluğu getirildi. Genelgeyi belediye başkan yardımcısı imzaladı.

Abone OlGoogle News
13 Ocak 2022 10:42

Bursa'nın Osmangazi ilçesi bir milyona yaklaşan nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık 5. ilçesi. Osmangazi şimdilerde ise Belediye personeline getirilen kısa ve yırtmaçlı etek ile kolsuz ve yakası açık kıyafet genelgesiyle gündemde.

7 Ocak'ta gönderildi, 10 Ocak'tan itibaren geçerli...

Osmangazi Belediyesi, 7 Ocak'ta tüm personeline gönderdiği genelgeyle, 10 Ocak tarihinden itibaren, tüm personelin 12 Eylül 1980'deki darbeyi yapan Milli Güvenlik Konseyi'nin 16 Temmuz 1982 tarihli kararıyla çıkartılan "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik" hükümlerine uygun bir şekilde giyinmesini istedi.

Üniversitede başörtü yasağına dayanak yapılan madde

28 Şubat sürecinde başörtülü öğrencilerin eğitim hakkının engellenmesine dayanak olarak gösterilen yönetmelikteki tartışma yaşatan maddede, 1 Ekim 2013'te o dönem başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi'yle değişiklik yapıldı. Değiştirilen maddeyle birlikte kamu kurumlarında çalışan başörtülü kadınlara, başörtüsünü çıkartma zorunluluğu kaldırıldı.

Etekleriniz dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz

Cunta yönetmeliğine dayanan genelgeyle başörtülü personel açısından dezavantajlı bir durum oluşmadı. Ancak, kadın personelin kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolon giymesi, etek boyunun dizden yukarı ve yırtmaçlı olması ile sandalet giymesi yasaklandı.

Erkek personele tıraş ve kravat zorunluluğu getirildi

Genelgede erkek personele ise ütülü elbise, gömleksiz ve kravatsız dolaşmama, boyalı ayakkabı, saç ve günlük sakal tıraşı zorunluluğu getirilirken, bıyık boyunun da dudak hizasını geçmemesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar