BIST1.365,27%8.1262
USD8.1163%0.01
EURO9,7858%0.14
ALTIN464,56%0.16
Akit HaberEkonomiDolandırıcıların "Son Dakika Bakanlar Kurulundan Yeni Karar" oyunu ifşa oldu
Ekonomi

Dolandırıcıların "Son Dakika Bakanlar Kurulundan Yeni Karar" oyunu ifşa oldu

Dolandırıcıların "son dakika" etiketiyle yaptıkları oyun ifşa oldu. "Son Dakika Bakanlar Kurulundan Yeni Karar" gibi haberlerin içine link gizleyen dolandırıcılar bankadaki tüm paranızı ele geçirebilir.

Abone OlGoogle News
08 Mart 2021 14:34

Dolandırıcıların internet ve özellikle sosyal medyadaki yeni yöntemi ifşa oldu. Türkiye gündemini yakından takip eden dolandırıcılar "Son Dakika Bakanlar Kurulundan Yeni Karar" gibi paylaşımların içine link gizleyip tek tıkla bankadaki paranızı ruhunuz duymadan kendi hesaplarına geçiriyor.

Gerçek hayatta karşılaşılan hemen her şey, her risk ve belki de daha fazlası, internet ve sosyal medya ortamları için de geçerli hale geldi. Dolandırıcılar ve siber korsanlar oturdukları yerden, sizin bir "tık" hamlenizle bankadaki paranızı ruhunuz duymadan kendi hesaplarına geçiriyor.

Reformla birlikte siber suçlarla mücadele düzenlemesi

Bununla da yetinmeyen siber dolandırıcılar vatandaşları son dakika haberlerinin altına gizledikleri zararlı linklerle cep telefonlarını ele geçirip kontrol edebiliyor. Siber polis, özellikle son dönemde "Bakanlar Kurulu kararı" linkiyle siber dolandırıcılığın arttığına dikkat çekerek vatandaşları uyarıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı'nda da siber suçlarla mücadeleyle ilgili yeni düzenlemeler bulunuyor.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, vatandaşları siber dolandırıcılığa karşı dikkatli olunması yönünde uyarıda bulundu. Siber dolandırıcılar, referans ile illegal sitelere giriş yapıp oradan tanıştıkları kişiler ile iş bölümü yapıyor. Dolandırıcılar hiçbir şekilde bir araya gelmiyor birbirlerini tanımıyor ve tanınmamak içinde takma ad kullanıyor.

“Her linke tıklamayın”

Dijital dünya, gerçek hayatı aratmayacak kadar ciddi dolandırıcılık ve riskli olayların merkezi haline geldi. Çeşitli ikna teknikleri, manipülasyon, yalan haberler, sponsorlu ve güvenilir imajı olan reklamlarla ve kampanyalarla her an internet dolandırıcıların ağına düşülebiliyor. Siber dolandırıcılar sosyal medyanın sunduğu "sponsorlu yayınlar" özelliği sık olarak kullanmaya başladı. Kendilerine resmi, kurumsal bir hesapmış gibi bir görünüm veren bu yöntemle, sosyal medyada linkler paylaşan dolandırıcılar, genellikle bankaların web sayfaları, çok kullanılan online alışveriş siteleri, internet sağlayıcı firmalar, süpermarketler, giyim firmaları, bahis siteleri taklit eden bu linkleri gerçek zannedip tıkladığınızda zararlı yazılımlar telefonlara yerleşmesini sağlıyor. Kişi gün içerisinde mobil bankacılık uygulamasına müşteri numarası-şifre gibi bilgilerinizi girdiğinde dolandırıcıların ağına takılıyor. Dolandırıcılar artık banka hesaplarını erişerek her işlemi yapabiliyor.

“Son Dakika Bakanlar Kurulundan Yeni Karar” dolandırıcılığı

Sabah'ın haberine göre siber dolandırıcılar, Türkiye gündemini yankından takip ederek onun üzerinden linkler oluşturuyor. Bunlardan en çarpıcı olanı ise, son günlerde her kesimin takip ettiği Bakanlar Kurulu sonrası yapılan açıklamalar. Sosyal medya platformlarından, "Son Dakika Bakanlar Kurulundan Yeni Karar" paylaşımının içine link gizleyip tıklanması sağlanıyor. Bununla da yetinmeyen dolandırıcılar, koronavirüs nedeniyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara 1000 lira ödeme yapılacağı yönünde vatandaşların cep telefonlarına pandemi destek yardımından yaralanabileceklerini belirten SMS gönderiyor. Dolandırıcılar, destekten yararlanabilmeleri için mesajdaki linke tıklamalarını istiyor.

Uykunuzdayken beş parasız kalabilirsiniz

Siber dolandırıcıların son dönemde en etkili kullandıkları yöntemlerden biri de linkleri internet tabanlı mesajlaşma programı üzerinden kişilere gönderiyor. Arkadaşından geldiğini düşünen kişi linke tıkladığında zararlı yazılım telefona yerleşiyor. Kişi internetini kesmediği sürece siber dolandırıcı kendi telefonuymuş gibi istediğini rahatça yapabiliyor. Siber dolandırıcılar gündüz sürekli olarak telefon ile iletişim halinde olduğu için özellikle gece saatlerini bekliyor. Telefon sahibinin uyuyup uyumadığını cep telefonu kamerası, ses ve uzun süre işlem yapılmamasından anlıyorlar.

Dolandırıcılar, kişinin uyanmaması için öncelikle telefonu titreşimden çıkarıp sessize alıyor. Dolandırıcılar telefonda yüklü olan mobil bankacılılık uygulamalarına giriş yapmasının ardından banka hesaplarındaki varlıklarını ve oluşturulan online kredileri çekerek, 3'üncü kişilere ait hesaplar üzerinden kripto para hesaplarına aktarıyor. Bu yolla çalınan paranın izini kaybettiriyor. Hesaptan yüklü miktarda para çıkışı olması durumunda banka yetkilileri kişiyi arayabiliyor. Buna da çözüm bulan siber dolandırıcılar telefonu telekonferans yönetimiyle banka yetkilileri ile konuşup para çıkışına onay veriyor. Dolandırıcılar, işlemleri tamamlamasının ardından bankadan gelen onay mesajlarını, telefon görüşmelerini silip arkada delil bırakmadan hiçbir şey olmamış gibi çıkış yapıyor.

"Takipçi artırma", "Profilime kimler baktı" gibi uygulamalar güvenli değil

Sosyal medyada artan dolandırıcılık yöntemlerinden biri de "Takipçi Artırma", "Profilime Kimler Baktı" gibi uygulamalar üzerinden yapılıyor. Bu yöntem insanların sosyal medya kullanımı zaafları üzerinden gerçekleştiriliyor. Önce kullanıcılar, takipçi artırmak ve profiline kimlerin baktığını görmek için uygulamanın indirilmesi gerektiğine inandırılıyor. Sonra sahte bankaların ya da kurumların sitelerine yönlendiriliyorlar. Kullanıcılar çeşitli yollarla şifre, kredi kartı ve banka hesap bilgileri gibi önemli bilgileri girdikleri anda da yine büyük maddi kayıplar yaşıyor ve sosyal medya üzerinden dolandırılıyorlar.

Siber suçlara geçit verilmeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı'nda da siber suçlarla ilgili düzenlenme yapılması bulunuyor. Buna göre, "Dijital Ortamda ve Yapay Zeka Uygulamaları Karşısında İnsan Haklarının Korunması" hedefine ulaşmak amacıyla başta gençler olmak üzere her yaştan kişilere yönelik hukuk ve sosyal medya okur-yazarlığı bilinci geliştirilecek. Kişilik haklarının korunması için siber suçlar ve siber zorbalıkla mücadelenin etkinliği artırılacak, bu alanda uluslararası iş birliği imkanları geliştirilecek.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar