BIST1.551,51%7.4465
USD7.437%-0.20
EURO9,0518%-0.53
ALTIN443,66%-0.30
Akit HaberEkonomiAçıklamalar peş peşe geliyor! JP Morgan, Türkiye kararından çark etti
Ekonomi

Açıklamalar peş peşe geliyor! JP Morgan, Türkiye kararından çark etti

Türkiye ekonomisinin dördüncü çeyrekte üçüncü çeyreğe göre yüzde 2 daralmasını bekleyen ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, kararından çark ederek, üçüncü çeyrekteki güçlü toparlanma ile Türkiye'nin seneyi yüzde 0,7 büyüme ile tamamlayacağını öngördüğünü açıkladı.

Abone OlGoogle News
01 Aralık 2020 19:46

Geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla Türkiye ekonomisinde bu yıl yüzde 0,6 daralma bekleyen JP Morgan, rakamları bu hafta revize etti ve seneyi yüzde 0,7 büyüme ile tamamlayacağını öngördüğünü duyurdu.

Etkili hamleler JP Morgan’ı çark ettirdi

Türkiye ekonomisinin dördüncü çeyrekte üçüncü çeyreğe göre yüzde 2 daralmasını bekleyen ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, üçüncü çeyrekteki güçlü toparlanma ile Türkiye'nin yıllık yüzde 0,7'lik bir büyümesi göstereceğini tahmin ediyor.

“Türkiye birkaç ülkeden biri”

Türkiye'nin 2020 büyümesi pozitif olan birkaç ülkeden biri olacağını düşünen kuruluş; güçlü temel ve politika yapıcıların ihtiyatlı politikalara olan bağlılığı göz önüne alarak 2021 GSYİH büyüme tahminini yüzde 3,6'dan yüzde 3'e düşürdü.

“Türkiye, yüzde 3 büyüme tahminine rahatlıkla ulaşılacak”

JP Morgan, sıkılaşan finansal piyasa koşulları ve alınan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin 2021 yılı ikinci çeyrek dönemine kadar daralma ile sonuçlanmasını tahmin ederken, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) gevşetme politikasını nisan ayında başlamasını bekliyoruz. Pandemi bağlantılı sınırlamalar da ocak ayından itibaren azalır. Yüzde 3 büyüme tahminine rahatlıkla ulaşılacağını öngörüyoruz" yorumunu yaptı.

Türkiye hakkında açıklamalar peş peşe geliyor

Unicredit de yayımladığı bir araştırma raporunda; Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte beklenenden daha güçlü bir büyüme yakaladığını belirtirken gevşeyen kredi koşullarının üçüncü çeyrekte yerel talebi kuvvetlendirdiğini vurguladı.

Tek çark eden JP Morgan değil

Kurum, üçüncü çeyrekteki güçlü performans ile birlikte Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini yüzde 0,7 daralmadan, yüzde 0,7 büyümeye revize etti.

Ekonomik aktivitenin sıkılaşan kredi koşullarından ve salgındaki yükselişten dolayı gelecek yıl yavaşlayacağını öngören Unicredit, 2021 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 2 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Banka, dördüncü çeyrekte ise sıkılaşan kredi koşulları ve artan vaka sayıları nedeniyle ekonominin çeyreklik bazda sınırlı da olsa daralabileceğinin de göz önüne alınmasının altını çiziyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar