BIST1.151,37%8.0949
USD8.1522%0.82
EURO9,6404%0.93
ALTIN498,08%0.74
Akit HaberEkonomiVergi ve SGK prim borçlarında yapılandırma müjdesi! “Sicil affı da gelecek mi?”
Ekonomi

Vergi ve SGK prim borçlarında yapılandırma müjdesi! “Sicil affı da gelecek mi?”

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, TBMM’ye getirilen yeni istihdam paketi hakkında yaptığı açıklamada vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin çalışmalarının olduğunu belirtti. Muş, sicil affına ilişkin sorulan soruya ise, “Şu an onunla ilgili bir çalışmamız yok.” cevabını verdi.

16 Ekim 2020 15:41

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) getirilen "Yeni İstihdam Paketi”ne ilişkin açıklamada bulunarak “Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması çalışmamız var.” dedi.

“Resmi deftere kaydedilirse vergi aranmayacak”

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, vergi ve SGK primlerinin yapılandırılmasına ilişkin önemli mesajlar verdi. Muş yaptığı açıklamada "Yurt içinde de döviz, altını bulunanları, bunların resmi deftere kaydedilmesi durumunda yine vergi aranmayacaktır. Süresini de 30 Haziran 2020'ye kadar şu an itibariyle belirlemiş durumdayız. İstedikleri kadar getirebilirler, rahat bir şekilde Türkiye'ye transferini gerçekleştirip vergiye tabii olmadan kayıt altına alabilirler." dedi.

“Teknik kısımlarını tamamlamaya çalışıyoruz”

Vergi yapılandırmasına ilişkin Muş "Vergi affı demeyelim de vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırma çalışmamız şu an var. Teknik kısımlarını tamamlamaya çalışıyoruz. Kanun teklifimizin görüşmeleri esnasında Plan bütçe Komisyonumuza bunu sunacağız." açıklamasında bulundu.

“Geçmiştekilere benzer olacak”

Yapılandırmaların nasıl yapılacağına dair Muş "Geçmişte yaptıklarımız var. Onlara benzer olacak. Teknik kısımlar devam ettiği için, onları komisyon aşamasına bu tekliflerimizi vereceğimiz zaman sizinle paylaşacağız. Vergi ve SGK yapılandırması üzerine çalışıyoruz." yorumunu yaptı.

“Sicil affı ile ilgili hazırlığınız var mı?”

Uzun süredir beklenen sicil affına ilişkin Muş, "Şu an onunla ilgili bir çalışmamız yok. Daha önce biliyorsunuz pandemi sürecinde yapmıştık bunu. Bu teklimizde şu an yok. Şu an söz konusu değil." dedi.

Yorumlar