BIST10.679,98%-0,82
USD32.9458%35.3054
EURO35,3051%41.8099
ALTIN2.459,51%-0.41
Ekonomi

En düşük emekli maaşı belli oldu! Kulislerde bu rakam konuşuluyor

Emekli maaşlarında taban aylığın yükseltilmesi ve refah payının artırılması için çalışmalara başlandı. Kulislerde konuşulanlara göre en düşük emekli maaşı belli oldu.

Abone OlGoogle News
23 Mayıs 2024 16:51

Emekli maaşlarında taban aylığın ve refah payının artırılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde çalışmalara başlandı. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Yeni Şafak’ın aktardığına göre en düşük emekli maaşının enflasyon farkı kapsamında 10 bin TL bandının üstüne çekilerek 12 bin 500 TL olması öngörülüyor.

Bu çerçevede, maaş zammında esas alınan kök aylık enflasyon oranında artırılacak. Böylece maaşı düşük kalan vatandaşların ekonomik şartlarının iyileştirilmesi için taban aylık yüzde 25 oranında zamlanmış olacak.

Gerekli yasal düzenlemenin Meclis Başkanlığı'na sunulması için temmuzun ilk haftasında altı aylık enflasyon farkının açıklanması beklenecek. Maaş zamlarının, kök aylıklara yapılmasından kaynaklanan fark Hazine tarafından karşılanıyor.

Böylece 2000 ve sonrasında emekli olan, 5 bin 500 TL ile 8 bin TL arasında değişen kök aylık alan 7 milyon kişiye, en düşük emekli aylığı olan 10 bin lira ödenebilmesi için Hazine desteği sağlanıyor. Bu nedenle de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları arasında yürütülen görüşmelerin neticelenmesine odaklanıldı. Enflasyon farkı dışında maaşlarda artış yapılamayacağı ama en düşük emekli aylığının da 10 bin TL bandında tutulamayacağı konusunda mutabakata varıldığı öğrenildi. Ayrıca, 8 bin TL ve altında emekli kök aylığı olan kişilerin zamdan yararlanabilmesi için taban maaş sınırının yükseltileceği de aktarıldı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar