BIST9.312,12%-0,35
USD31.0219%0.04
EURO33,6682%0.25
ALTIN2.020,39%0.11
Ekonomi

Moody's'ten Türk bankaları için flaş karar!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 17 Türk bankasının kredi notu görünümlerini "durağan"dan "pozitif"e çevirdi.

Abone OlGoogle News
18 Ocak 2024 09:27

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3" olarak teyit ederken, not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirmişti.

Türkiye'nin kredi not görünümü pozitif oldu

Yapılan açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun "B3" olarak teyit edildiği, daha önce "durağan" olan not görünümünün ise "pozitif"e yükseltildiği bildirilmişti.

Açıklamada, görünümün pozitife çevrilmesinin ana nedeninin "ekonomi politikasındaki belirleyici değişiklik, özellikle de ortodoks para politikasına dönüş" olduğu belirtilmişti.

17 Türk bankasının not görünümü pozitife yükseltildi

Kredi kuruluşundan bu kez Türk bankalarına yönelik bir açıklama geldi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Türkiye'de 17 bankanın not görünümünün "durağan"dan "pozitif"e çevrildiği belirtildi.

Yükseltmeler nasıl yansıyacak

Bu yükseltmeler, Türk bankalarının sermaye yeterliliği, likidite pozisyonu ve kredi portföyünün kalitesinin iyileşmesinden kaynaklanmakta. Ayrıca, hükümetin mayıs ayındaki seçimler sonrasında ortodoks politikalara geçişinin de bu kararda etkili olduğu belirtilmekte.

Türk bankalarının kredi notunun pozitif olması, hem Türk ekonomisi hem de Türk bankacılık sektörü için olumlu bir gelişme. Bu gelişme, Türk bankalarının uluslararası piyasalardan daha uygun koşullarda borçlanma imkanı bulmasını sağlayabilir. Ayrıca, Türk bankalarının kredibilitesinin artmasına ve bu sayede daha fazla kredi vermesine yardımcı olabilir.

Ancak, Türk bankalarının kredi notunun yükseltilmesi, risklerin tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Türk ekonomisinin karşı karşıya olduğu makroekonomik riskler, Türk bankalarının kredi notunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, Türk bankalarının kredi notunun yakın dönemde de izlenmeye devam edilmesi gerekmekte.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar