BIST10.691,95%-0,74
USD32.9042%35.3293
EURO35,3679%41.6701
ALTIN2.462,49%0.48
Ekonomi

Site aidatlarında fahiş zam tartışması

Yılbaşında sitelerde yeni aidat zamları belli olacak. Şimdiden yönetim ile site sakinleri arasında tartışmalar başladı. Bazı sitelerin yüzde 100'ün üzerinde zam kararı alması üzerine site sakinleri mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.

Abone OlGoogle News
21 Kasım 2023 09:33

Yılbaşı itibarıyla sitelerde yeni aidat zamları belli olacak. Bazı fırsatçı site yönetimlerinin şimdiden yüksek zam taleplerinde bulunduğu belirtiliyor. Uzmanlar ise her yönetimin bir olmadığını belirterek "Sap ile samanı karıştırmamalıyız" açıklamasında bulunuyor. 

Geçtiğimiz yıllarda bazı sitelerin yaptığı fahiş zamlar gündeme oturmuştu. Yönetimleri rant kapısı haline getiren bazı fırsatçıların yüksek faturalar çıkararak zimmetlerine para geçirdikleri ortaya çıkmıştı. Hatta mafyavari kişilerin büyük site yönetimlerine dadandığı ve olayların büyüyerek adli vakalara dönüştüğü görülmüştü. 

Yeni zam döneminde de bazı sitelerin kapıyı yüksekten açtığı tespit edildi.

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli'nin haberine göre, fahiş aidat zamlarıyla ilgili tüketici derneklerine şikayetler gelmeye başladı. İstanbul Güneşli'de yer alan bir sitenin yönetimi şimdiden yeni yıl zammı ile ilgili attığı mailde "yüzde 110 zam yapılacağını" belirtti. Site sakinleri de konuyu mahkemeye taşıdı.

5 SORUDA AİDAT ZAM SÜRECİ

Site aidatları neye göre belirleniyor? 

Site aidatları; enflasyon, maliyet ve malzeme fiyatlarındaki artış; enerji maliyetleri, asgari ücret ve diğer işçilik ücretlerindeki yükselişe göre belirlenir. 

Zamları kimler belirliyor? 

Aidat zamları seçilen site yönetimi ve kat maliklerinin katıldığı genel kurullar ile belirlenmektedir. 

Aidatlar kira ücretini geçebilir mi? 

Aidat limitlerinde eğer dairede malik kendisi oturuyorsa üst sınır yoktur. Sadece kiracı ödediği kira bedelinin üstündeki aidatı ödemekle yükümlü değildir. 

Yüksek zamlara itiraz edilebilir mi? 

Genel kurulda 'ret oyu' veren kat maliki zam oranını mahkemeye taşıyabilir. Ancak kiracıların 'yüksek zam' sebebiyle süreci mahkemeye taşıması karşılık bulmamaktadır. 

Aidat ödenmezse ne olur? 

Önemli bir gerekçe sunulması durumunda yönetim kararı ile kat maliki ya da kiracıya süre tanınacağı gibi, bir ay ödenmese dahi icra takibine konu edilebilir. 

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar