BIST2.405,36%0,14
USD16.6854%-0.08
EURO17,4915%-0.17
ALTIN970,33%0.04
Ekonomi

Sakarya’da yılda 1250 ton organik domates üretimi yapılacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal üretimde Türkiye’ye örnek projesi Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde hasat zamanı yaklaşıyor. 65 bin kök domates fidesinin dikildiği merkeze ilişkin Yeni Akit’e özel açıklamalarda bulunan Başkan Yüce, bitkilerin boyunun bir metreyi aştığını, kısa süre içerisinde ilk hasadı yapacaklarını ifade ederek, yılda 1250 ton domates üreteceklerini söyledi.

Abone OlGoogle News
08 Haziran 2022 18:27

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Yeni Akit’e Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’ne ilişkin özel açıklamalarda bulundu. Tarımsal üretimde Türkiye’ye örnek projede hasat için geri sayıma geçtiklerini paylaşan Başkan Yüce, 65 bin kök domates fidesinin dikimini gerçekleştirdiklerini ve tesiste bulunan bitkilerin uzunluğunun bir metrenin üzerine çıktığını söyledi. Bitkilerin üzerinde yer alan domateslerin ise kızarmaya başladığını dile getirdi.

 

Çevreci yatırım, organik üretim

Türkiye’nin tarımsal kalkınma politikalarına Sakarya’dan çok güçlü bir destek sunduklarını, şehrin verimli topraklarını karış karış işlediklerini kaydeden Başkan Ekrem Yüce, “Tarımsal üretimin her geçen gün azaldığı, ürünlerin genetiği ile oynandığı, bitkilerin kalitesi ile üretim verimliliğinin düştüğü bunun yanında tüketimin arttığı bir dönemden geçiyoruz. Bunun için Büyükşehir Belediyesi olarak üretimi, verimliliği ve kaliteyi artırmak, insan sağlığına faydalı olan ürünler yetiştirmek için harekete geçtik ve Seracılık Mükemmeliyet Merkezimizi bu hedefler ışığında hayata geçirdik. Tamamen çevreci yatırımımızla organik üretim yapıyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde de ilk hasadımızı yapacağız. Hayırlı olsun” dedi.

 

8 çeşit 65 bin kök domates

Atıl durumda olan alanı tarıma kazandırdıklarını da aktaran Başkan Yüce, bölgeye 10 bin kamyon toprak taşıyarak tarımsal üretime elverişli hale getirdiklerini belirterek, “Tesisimizi kurduk ve ardından 8 çeşit 65 bin kök domates fidesinin dikimini gerçekleştirdik. Topraksız tarım uygulaması ve jeotermal ısıtmalı üretim ile 25 dönümden yıl boyunca 1250 ton üretim hedefliyoruz. İnşallah ülkemizin jeotermal sera üretim rakamlarına Sakarya’dan güçlü bir şekilde destek olacağız” diye konuştu.

 

Tozlaşmaya üretimde verimlilik artacak

Son teknolojinin kullanıldığı Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde verimliliği en üst düzeye çıkarmak için bambus arılarıyla tozlaşmanın yapıldığını paylaşan Başkan Ekrem Yüce, bitkilere gerekli olan besin elementlerine en üst düzeyde yer verdiklerini, jeotermal enerji ile ihtiyaç duyulan ısıyı karşıladıklarını söyledi. Yüce, bilgi ile becerinin harman edildiği merkezde teknolojinin son tekniklerini kullandıklarını da aktararak, çevreci projede AR-GE, eğitim ve danışmanlık gibi konularda da faaliyet göstereceklerini söyledi.

 
 
 
 
 
 

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar