BIST2.011,16%13.5100
USD13.4136%-0.30
EURO15,1550%-0.75
ALTIN794,34%0.09
Ekonomi

Tepeden tırnağa indirim müjdesi! Sistem değişiyor: ‘Sıfır’ KDV’nin sinyali verildi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, “Gerçekten çok ses getirecek” sözleriyle duyurduğu KDV’nin sadeleştirilmesi hamlesinin detayları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre Türkiye’de uygulanan 3 farklı KDV oranının düzenlenmesi beklenirken bazı ürünlerde de KDV’nin sıfıra indirilmesi de çalışmanın seçenekleri arasında bulunuyor.

Abone OlGoogle News
09 Ocak 2022 13:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı hamlelerle döviz kurlarında sert düşüş yaşanmasına rağmen fiyatlara yansımadı. Ancak fiyatların azalmasını bekleyenleri sevindirecek haber geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarında indirim, istisna ve iadeyi öngören yasal altyapı çalışmalarının hızlandırıldığını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati hazırlıklarını "Gerçekten çok ses getirecek, KDV'nin sadeleştirilmesi piyasadaki başta üreticileri tüketicilerin başta olmak üzere herkesin ittifak edebileceği yalın bir sistem getireceğiz. Katma değer vergisinin (KDV) sadeleştirilmesi hayalini gerçekleştiriyoruz. Mali müşavirlerimiz yoruluyordu. Özellikle de KDV iadelerini hızlandırıyoruz" sözleri ile açıklamıştı.

Sistem sadeleşiyor

Bakan Nebati'nin üzerinde çalıştıklarını söylediği modelin detayları ortaya çıkmaya başladı. Alternatifli hazırlanan teklife Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda son şekli verilerek TBMM'ye sunulacak. Teklifte öne çıkan düzenlemeler şöyle:

Halen Türkiye'de yüzde 1; 8 ve 18 olmak üzere 3 farklı KDV oranı uygulanıyor. Sistem baştan sona sadeleştirilip kafa karışıklıkları da giderilecek.

Yüzde 18 KDV oranı düşürülecek

Yapılan çalışma kapsamında yeni getirilecek sisteme ilişkin birkaç alternatif bulunuyor. Ya bunlardan biri tercih edilecek ya da bir kaçının içinde yer aldığı yeni bir çatı oluşturulacak. Bu kapsamda öncelikle olarak üzerinde durulan konu yüzde 18'lik KDV oranının düşürülmesi yönünde. Hangi rakama inerse nasıl bir sonuç çıkacağına ilişkin hesaplamalar yapılıyor.

Farklı KDV yerine tek rakam

Farklı KDV rakamlarının uygulanması sorunlara neden oluyor. Bunun ortadan kaldırılması için tek bir KDV oranını uygulamasına geçilmesi de üzerinde de çalışılıyor. Bu kapsamda toptan mal ve hizmet tesliminde tek oran KDV, perakende mal ve hizmet tesliminde de yine tek oran KDV uygulanacak.

Gıda, sağlık ve eğitimde tek ve düşük KDV oranı

KDV'de yapılacak düzenlemenin özellikle gıda gibi vatandaşın temel ihtiyaç kalemlerinde indirim sağlayarak hayatlarını kolaylaştırılması isteniyor. Gıda, eğitim, sağlık gibi alanlarda tek ve düşük bir KDV oranı uygulanması gündemde. Bazı gıda ürünlerinde KDV tamamen kalkabilir.

Sıfır KDV

Çeşitli kesimler gıdada tek bir KDV oranı uygulanıp yüzde 1'e çekilmesi ya da tamamen kaldırılması yönündeki taleplerini dile getiriyor. Sıfır KDV'nin maliyetlerine ilişkin de hesaplamalar yapılıyor. Bazı ürünlerde KDV'nin tamamen kaldırılması da bekleniyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar