BIST1.104,95%7.6891
USD7.695%0.39
EURO8,9938%0.18
ALTIN465,02%-0.72
Akit HaberEğitimFETÖ'nün üniversite kursüsü kapatılıyor
Eğitim

FETÖ'nün üniversite kursüsü kapatılıyor

Yılda 90 bin Avro vererek Belçika'da üniversitede kursü kuran fetö terör örgütüne kapama kararı geldi.

09 Eylül 2020 16:05

Belçika'daki Leuven Katolik Üniversitesinde bulunan ve terör örgütü elebaşının adını taşıyan "Fetullah Gülen kürsüsü’nün kapatılacağı açıklandı.

ANLAŞMAYI YENİLEMEYECEKLER

Belçika'daki Leuven Katolik Üniversitesi yetkilileri, "kültürler arası çalışmalar" için 10 yıl önce kurulduğu belirtilen terör örgütü elebaşının adını taşıyan "Fetullah Gülen kürsüsü"nün faaliyeti için daha önce yapılan anlaşmanın 30 Eylül'de biteceğini, anlaşmayı yenilememe kararı aldıklarını bildirdi.

TERÖR ÖRGÜTÜNDEN YILDA 90 BİN AVRO

Leuven Üniversitesinin kapatma kararını kürsüyü finanse eden ve anlaşmanın tarafı olan Kültürler Arası Diyalog Platformuna da bildirdiği kaydedildi. Terör örgütü FETÖ'ye ait platform, kürsüyü yılda 90 bin avro vererek destekliyordu.

FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ETKİNLİKLERİNE İLGİ YOK

Üniversiteden yapılan açıklamada, kürsünün düzenlediği etkinliklere artık ilginin ve katılımın çok azaldığı, kapatma kararının bu nedenle alındığı ifade edildi. Belçika basınında, Türkiye'nin baskısı nedeniyle böyle bir karar alındığına yönelik haberlerin reddedildiği açıklamada, "siyasi baskı bulunmadığı ve üniversitesinin bu tür bir baskıya teslim olmayacağı" özellikle vurgulandı.

Açıklamada, "Leuven Katolik Üniversitesinin kürsünün devamına yönelik anlaşmayı yenilememe kararının nedeni 10 yılın ardından ilginin keskin şekilde düşmesidir. Bu durum kürsünün düzenlediği faaliyetlere de yansımış ve faaliyet sayısı azalmıştır. Üniversite, bu şartlar altında yeni bir anlaşma yapmama kararı almıştır." ifadesi kullanıldı.

Kürsünün başkanlığını yapan ve emekliye ayrılan Emmanuel Gerard'ın yerine kimsenin görev almak istemediği belirtiliyor. Kürsünün faaliyetlerinin son yıllarda çok azaldığı ve ilgi görmediği ifade ediliyor.

Yorumlar