BIST11.064,85%0,37
USD33.0152%35.9884
EURO36,0021%42.9143
ALTIN2.564,29%0.58
Eğitim

YÖK Başkanı'ndan itiraf gibi açıklama: Diploma meslek kazandırmaz!

Lisans eğitimi sonrası alınan diplomalarla ilgili konuşan YÖK Başkanı Erol Özvar, öğrencilere ve velililere üniversite sonrası mesleki hayatla ilgili uyarılarda bulundu.

Abone OlGoogle News
24 Haziran 2024 15:30

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ankara'da bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde "Uluslararası Kariyer Günleri" kapsamında düzenlenen "Kariyer Planlamayı Yeniden Şekillendirme: Boşlukları Kapatma" başlıklı konferansta konuştu.

Üniversite diplomalarının teoride kıymetli olduğunu söyleyen YÖK Başkanı Özvar, bu diplomaların her kapıyı açmayacağını belirtti.

"Üniversite eğitimi meslek kazandırmaz"

Sözlerine devam eden Özvar, üniversite eğitiminin doğrudan bir meslek kazandırmayacağını da ifade ederek şu ifadeleri kullandı; "Diploma evet kıymetlidir ama tek başına her kapıyı açabilecek bir anahtar değildir. Bir başka ifadeyle üniversite eğitimi bir diploma sağlar ama doğrudan bir meslek kazandırmaz. Bu gerçeğin bilincinde olarak hem veliler olarak hem öğrenciler olarak hareket etmek zorundayız."

"Yeni kazanımlar şart"

"Hangi üniversitede ve hangi bölümde okursa okusun gençler kendilerini geliştirmekten ve yeni kazanımlar elde etmekten asla vazgeçmemelidir. Teoriye dayalı öğrenmelerin yanında kendilerini geleceğe hazırlayacak uygulamalara ve ders dışı kazanımlara önem vermelidir."

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar