BIST1.776,41%12.5373
USD12.3373%2.87
EURO13,9807%3.94
ALTIN713,05%3.30
Akit HaberDünyaYakalanan DEAŞ lideri, Raşid Dostum'un eski koruması çıktı
Dünya

Yakalanan DEAŞ lideri, Raşid Dostum'un eski koruması çıktı

Afganistan'da Kasım ayı başında yakalandığı açıklanan ve DEAŞ'in bu ülkedeki lider isimlerinden olduğu ifade edilen Sanaullah Gaffari ile ilgili bilgiler ortaya çıktı...

Abone OlGoogle News
25 Kasım 2021 16:54

Afganistan'da Kasım ayı başında yakalandığı açıklanan ve DEAŞ'in bu ülkedeki lider isimlerinden olduğu ifade edilen Sanaullah Gaffari ile ilgili bilgiler ortaya çıktı.

Gaffari'nin yayınlanan pasaport ve kimlik kartlarıyla, geçmişte ABD destekli Kabil yönetiminin Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcılığı'nda koruma olarak çalıştığı ifade edildi.

Sanaullah Gaffari'nin resmi koruma kimliği, Abdurreşid Dostum'un 'Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı' olduğu döneme ait. Kimlik kartında Gaffari'nin kullandığı silahın tipi, seri numarası gibi bilgiler de yer alıyor.

ABD, söz konusu ismi, yakalanmasından yaklaşık 15 gün sonra terör listesine aldığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Şahab Muhacir olarak da bilinen Gaffari'nin IŞİD'in Afganistan yapılanmasının mevcut genel lideri olduğu kaydedildi. Gaffari'nin Afganistan genelindeki tüm DEAŞ saldırılarının onayını vermek ve faaliyetler için fon bulmakla sorumlu olduğu belirtildi.

Öte yandan ABD, Sultan Aziz Azam isimli bir ismi DEAŞ'in Afganistan yapılanması sözcüsü olduğu, Mevlevi Recep Selahaddin isimli bir diğer kişiyi de DEAŞ'in Kabil lideri olduğu iddiasıyla terör listesine dahil etti.

Diğer taraftar Ismatullah Khalozai isimli bir diğer kişi de DEAŞ'e fon sağladığı iddiasıyla yaptırım listesine alındı.

KASIM AYI BAŞINDA YAKALANMIŞTI

DEAŞ'in Afganistan'daki lideri olduğu ifade edilen Sanaullah Gaffari, Kasım ayı başında Taliban tarafından yakalanmıştı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar