BIST1.510,19%9.5038
USD9.518%-0.26
EURO11,0570%-0.13
ALTIN547,64%-0.42
Akit HaberDünyaSadr Grubu: Sakın hükümet kurarken bize karışmayın
Dünya

Sadr Grubu: Sakın hükümet kurarken bize karışmayın

Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr ABD ve İran'ı kastederek dış güçlerin Irak'ta yeni hükümetin kurulumuna karışmaması gerektiğini belirtti...

Abone OlGoogle News
13 Ekim 2021 16:03

Irak'ta Pazar günü gerçekleşen seçimlerde ipi göğüsleyen Sadr Grubu'nun lideri Mukteda Sadr, hükümet kurma çalışmalarına dış müdahalelerle mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Sadr'ın bu mesajının ABD ve İran'a yönelik olduğu ifade ediliyor.

ABD ve İran'ın 2003'te Irak'ın işgalinden bu yana Irak'taki seçimlere ve hükümet kurma çalışmalarına doğrudan müdahil olduğu biliniyor. Bu konuda son dönemlerde ABD'nin etkisinin zayıfladığı ama İran'ın etkisinin gücünün devam ettiği gözlemleniyor.

ABD ve İran'ın farklı gerekçelerle geçmişten bu yana Sadr Grubu'nun mecliste fazla güçlenmesini istemediği tahmin ediliyor. ABD, Sadr Grubu'nun ABD karşıtı söyleminden ve 2004-2007 döneminde ABD ile savaşmasının etkilerinden rahatsızken İran ve Sadr Grubu arasındaki anlaşmazlıklar 1990'lı yıllara, bu grubun dini lideri Muhammed Sadık es Sadr'ın İran ve İran destekli Iraklı Şii gruplarla düşmanlığına dayanıyor.

Sadr Grubu'nun meclisin açık ara farkla en büyük grubu olmasının ABD ve İran açısından Irak'ta diledikleri hükümeti kurdurma çalışmalarını zorlaştıracağı tahmin ediliyor.

Mukteda Sadr'ın konuşmasında Irak'taki büyükelçiliklerin korunacağını vurgulaması da dikkat çekti. Son dönemde ABD'nin Irak'taki askeri varlığına ve diplomatik misyonlarına saldırılar Sadr Grubu'ndan değil rakipleri İran destekli Fetih İttifakı'nın askeri unsurlarından geliyor.

Yine Mukteda Sadr konuşmasında Irak'ta devlet dışında silahlı unsur bulunmamasına çalışacaklarını belirterek Haşdi Şabi'nin feshedilmesi mesajı verdi. (Mepa)

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar