BIST1.479,93%9.6388
USD9.6085%0.95
EURO11,1802%0.95
ALTIN553,56%1.53
Akit HaberDünyaÇin yabancı basını yasaklamaya hazırlanıyor
Dünya

Çin yabancı basını yasaklamaya hazırlanıyor

Çin'de hazırlanan yeni kanuna göre Komünist Parti'nin finanse etmediği basın ve yayın faaliyetleri yetkililerin dilediğince yasaklanabilecek...

Abone OlGoogle News
13 Ekim 2021 11:44

Çin yönetimi, Çin'de özel basın ve yayın kuruluşlarının tüm faaliyetlerini engellemeye yönelik bir yasa tasarısı hazırlandığını ilan etti. Bu yasa tasarısına göre Çin'i 1949'dan bu yana tek parti rejimiyle yöneten Çin Komünist Partisi tarafından finanse edilmeyen tüm medya kuruluşlarının Çin'deki faaliyetleri durdurulabilecek.

Çin meclisi tek partiden oluştuğundan meclise sunulan yasalar muhakkak bu meclisten geçiyor. Bu nedenle bu yasa tasarısının da yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Çin yönetiminin bu yasa tasarısıyla yabancı basının Çin'deki faaliyetlerini dilediğince engelleyip yasaklayabileceği belirtiliyor. Çin'de zaten gelişmiş bir özel basın bulunmadığından bu yasa tasarısının asıl hedefinin yabancı basının faaliyetlerini durdurma olduğu bildiriliyor.

Çin'in bu yasayı özerk Hong Kong bölgesine dayatması durumunda özel basının gelişkin, Çin Komünist Partisi'ne muhalefetin güçlü olduğu bu bölgede muhalif basının susturulabileceği belirtiliyor.

Çin'de internet ve sosyal medya üzerinde de ağır sansür bulunuyor. Pek çok haber sitesine ve sosyal medya platformuna Çin'den giriş yasağı uygulanıyor.

2012'den bu yana yaklaşık 100 milyon üyeli Çin Komünist Partisi'nin sekreteri olarak 1,4 milyar nüfuslu Çin'i yöneten Şi Cinping uluslararası çevrelerde "gittikçe daha da diktatörleşmekle" suçlanıyor. (Mepa)

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar